Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda stresi hafife almayın

Yetişkinlerin hayatını her zaman olumsuz olarak etkileyen stres, okul çağındaki çocukların da yakasını bırakmıyor. Yaşadığı ortamdan, televizyon programları ve bilgisayar gibi dış etkenlerden çabuk etkilenen öğrencilerde stres nedeniyle çeşitli sağlık ve davranış sorunları oluşabiliyor.

Araştırmalar, çocukların yaşamında okul ve arkadaşlar büyük stres kaynağı olduğunu gösteriyor. Çocukların yüzde 72’si stresle bağlantılı olumsuz davranışlar, yüzde 62’sinde ise strese bağlı baş ağrısı ve karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler oluştuğu belirlendi. Lise öğrencilerinde bu stres daha fazla.

Peki bu stresin nedenleri neler? Araştırmacılar ve çocuk sağlığı uzmanları, bir dizi sorun belirlediler:

Çocuğun hızlı gelişimi: Birçok anne-baba anaokulunun bunun ilk aşaması olduğunu söylüyor. 30 yıl önce anaokulu denince akla parmak boyama ve bloklar gelirdi. Ancak günümüzde anaokulu çocuklara birçok şey kazandırıyor. Sanat, müzik, fiziksel etkinlikler çocukların gelişimini hızlandırıyor.

Akademik baskı ve yüksek çıtalı sınavlar: Yapılan sınavlar nedeniyle çocuklar üzerinde çok fazla baskı oluşuyor. Bundan dolayı aileler çocuklarında testlerden dolayı uyku sorunları, ağlama krizleri, okula gitmeye isteksizlik gibi sorunlar görüldüğünü açıklıyorlar.

Yoğun program: Okuldan sonra çocukların çok fazla programlı şekilde dersle bunaltılması strese neden olur. Okul sonrası spor ya da müzik gibi aktiviteler stresin azaltılmasına yardımcı olur. Çocukların dinlenmek için serbest geçirecekleri zamana ihtiyaçları vardır.

Medya doygunluğu ve yetişkin içeriği seyretmek: 24 saatlik haber döngüsü ve sürekli bağlantılar sayesinde çocuklar küçük yaşta korkutucu haber hikayelerinin etkisinde kalıyorlar. Çocuklar ailelerinden uzakta çok fazla internet ve televizyon şiddetiyle karşı karşıyalar. Elektronik cihaz kullanımı da stresi artırıyor. Ailelerin bu akışı filtrelemeleri gerekiyor. Çocuklarınızın izlediği programları takip edin.

Yeterince uyumama: Okul baskısı ve sosyal medyanın cazibesi nedeniyle çocuklar ve gençler yatmakta zorlanıyor. 6-17 yaş arasındaki 4 çocuktan neredeyse 3’ünün yatak odasında en az 1 elektronik alet var. Bunlar da çocukların uykusunu en az 1 saat geciktiriyor. Uykusuzluk da hafızayı, ruhsal durumu ve karar vermeyi olumsuz etkiliyor.

Kronik hastalık: 1994 ile 2006 yılları arasında çocuklardaki astım, obezite, davranış ve öğrenme sorunları gibi kronik hastalıklar ikiye katlandı. Hastalık nedeniyle okuldan uzak kalma, tedavinin yan etkileri diğer çocuklarla aynı şeyleri yapamama çocuklarda strese neden oluyor.

Ailenin dağılması: Boşanma, hastalık gibi nedenlerle ailenin dağılması çocukları oldukça etkiliyor. Ya da babanın iş nedeniyle başka ülkelere gidip orada çalışması da çocuğu strese sokuyor.

Ailesel stres: Ailede kavga ve dövüş gibi gergin bir ortam varsa çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenir. Çocuklarla samimi bir şekilde geçirilen zaman ile çocukların stresini azaltıp enerjisini artırabilirsiniz.

Stresin ipuçları

Çocuklarda stres genellikle fark edilmez çünkü sessiz bir bozukluktur. Çocuğunuzun stresli olup olmadığını anlamak için bu belirtilere dikkat etmelisiniz:

Sıradışı asabiyet ya da huysuzluk,
Okul başarısında açıklanamayan değişiklik,
Arkadaşlarından kaçma,
Sevdiği etkinliklere katılmama,
Karın ağrısı, baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel belirtiler,
Her zamankinden fazla ya da az uyuma,
Her zamankinden fazla ya da az yemek yeme. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.