Kategoriler
Yaşam

İşte kanserden koruyan sebzeler

Sebzelerin insanlar için en sağlıklı gıdaların başında gelidiğini bilmeyen yoktur. Özellikle bazı sebzeler sizi kalp, şeker, kanser ve obeziteye karşı daha fazla koruyor. Yediğiniz sebzelere ve yaşantınıza dikkat ederek hastalıklardan uzak durabilirsiniz.

About isimli internet sitesinde yer alan haberde, sebzeler bakımından zengin bir beslenme kalp, şeker ve obezite riskinizi düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca kan basıncınızın da düşmesini sağlar.

Vitamin, mineral, hastalıklarla savaşan antioksidan ve lif açısından zengin olan sebzeler çok önemlidir. Lif, kilo ve şeker hastalığının kontrolünde gerekli bir besindir. Sizi tok tutar, kolesterolünüzü dengeler ve sindirimi yavaşlatarak kan şekerinizin düzenlenmesini sağlar.

Lif içeriğini artırmanın en iyi yollarından biri de öncelikle nişastasız sebze alımını artırmaktır.

Nişastasız sebzeler yarım tabak pişmiş ya da bir tabak çiğ olanı porsiyon başına yaklaşık 25 kalori, 0 gram yağ, 5-6 gram karbonhidrat, 3 gram lif ve 0.5-2 gram protein içerir.

İşte tüketebileceğiniz nişastasız sebzeler: Enginar, enginar kalbi, kuşkonmaz, bambu filizi, fasulyeler (yeşil, siyah, kuru, bakla), fasulye filizi, Brüksel lahanası, brokoli, lahana, havuç, karnabahar, kereviz, hindiba, salatalık, Şayot (Kıbrıs kabağı), patlıcan, karahindiba, koyu yeşil sebzeler (karalahana, şalgam, hardal gibi), Meksika turpu, marul, mantar, pırasa, alabaş otu, soğan, tüm biber türleri, bezelye kabuğu, kırmızı turp, ıspanak, roka, su teresi, taze soğan, kabak türleri, pazı, domates, turp çeşitleri, su kestanesi, çalı fasulyesi, şeker bezelyesi, yeşil kabak.

İlk elden alındığında daha lezzetli olan bu sebzeleri mümkün olduğunca mevsiminde tüketmeye gayret edin. Sebzelerde kullanılan tarım ilaçları kanser, cilt sorunları, astım, kısırlık ve bunun gibi birçok sağlık sorununa yol açar. Sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkayın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.