Kategoriler
Yaşam

Kokularıyla da şifa veriyorlar

Limon, muz, badem, tarçın gibi yiyeceklerin güzel kokuları iyileşmenize, zayıflamanıza ve sigarayı bırakmanıza yardım ediyor. Tüm bu sağlık sorunlarınız için ilaçların yanı sıra bu doğal gıdaların kokusundan faydalanabilirsiniz.

İşte sağlığınız için yararlı kokular:

Limon üzüntüye iyi geliyor: Narenciyelerin kokusu ruhsal durumunuzu iyileştiriyor. Japonya’da yapılan araştırmaya göre, araştırmacılar depresyon hastası 12 kişiye zamanlarının çoğunu geçirdikleri odaya içerisine daha fazla limon yağı bulunan narenciye karışımı yerleştirip bunu koklamalarını sağladılar. Bu aroma hormon seviyelerini düzenledi, bağışıklık fonksiyonunu artırdı ve hastaların ihtiyaç duyduğu antidepresan dozunu azalttı. Siz de bileklerinizin iç kısmına limon balzamı sürebilirsiniz.

Ağrıyı azaltan badem: Kanadalı araştırmacılar, 20 erkek ve kadın katılımcıdan ellerini ağrı verici sıcak suya batırmalarını istediler ve bu esnada katılımcılar farklı kokuları soludular. Kadınların yüzde 38’i badem özü gibi hoş kokuları soluduklarında daha az acı hissettiklerini belirtiler. Sirke gibi sert kokularda ise ağrı seviyesinin arttığı belirlendi. Kokuların erkekler üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Fakat her iki grup da hoş kokulara maruz kaldıklarında kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ettiler.

Yasemin daha iyi uyumanıza yardımcı olur: Sabahları kendinizi yorgun hissediyorsanız biraz yasemin koklamayı deneyin. 2011 yılında Eastern Psychological Association Conference isimli konferansta sunulan araştırmaya göre, 20 katılımcı yasemin, lavanta kokan ya da hiç koku bulunmayan odalarda uyudu. Yasemin kokulu odadaki katılımcılar uykuda daha az hareket etti ve kaygı seviyeleri en alt düzeydeydi. Ayrıca zihinsel testlerde daha iyi performans gösterdiler.

Karabiber sigarayı bırakmaya yardımcı: 2013 yılında “Journal of Alternative and Complementary Medicine” isimli dergide yayınlanan araştırmada, nikotin kullanıcılarına karabiber veya melek otu yağı koklatıldı. Her iki yağın da sigara içme isteğini azalttığı görüldü. Karabiber yağı koklayan grup boğazında sigara içerken oluşan hafif yanmayı hissettiğini söylerken, melek otu yağını koklayan grup da sigarayla bağlantılı benzer rahatlamayı hissettiklerini açıkladılar.

Tarçın dengeyi geliştiriyor: “Smell & Taste Treatment and Research Foundation” isimli vakıfta görevli nöroloji uzmanı, gözleri bağlanmış 11 katılımcıya denge testi uyguladı. Diğer kokularla karşılaştırıldığında fırınlanmış tarçın koklayan 10 katılımcının dengesinin fark edilir derecede iyi olduğunu belirledi. Tarçın diğer motor yeteneklerin de gelişmesini sağlıyor. Wheeling Jesuit University Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, tarçının sürücüler arasında yorgunluk ile sürücü saldırganlığını azalttığını ve uyanıklığı artırdığını tespit ettiler.

Gül kokusu güzel rüyalar görmenizi sağlıyor: Geceleri kabuslar görüyorsanız, yatağınızın yanına bir demet gül koyun. Almanya’da yapılan araştırmada gül kokulu odada uyuyan kadınların daha hoş rüyalar gördüğü, çürük yumurta kokan odada ise kötü rüyalar gördükleri belirlendi. Uzmanlar, kokunun beynin duygusal yanıtı etkileyebildiğini ifade ettiler.

Muz iştahınızı kesiyor: Dr. Hirsch’in liderliğini yaptığı araştırmada, 3 binden fazla aşırı kilolu insan acıktıklarında muz ve yeşil elma gibi kokular kokladılar. 6 ay süren araştırmada, katılımcılar diyet yapmadan ortalama olarak ayda 2 kilogram verdiler. Belirli kokular bize tokluk hissi veren hormonların salgılanmasını tetikliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.