Kategoriler
Sağlık

Tiroid hastası olduğunuzu gösteren belirtiler

Her zaman karşılaşılabilen ancak pek de önemsenmeyen ağrı, yorgunluk, saç dökülmesi sorunları görmezden gelmeyin. Çünkü bunlar tiroid gibi ciddi bir hastalığın belirtileri olabilir.

İşte tiroid hastası olduğunuzu gösteren en bilinen 10 belirti:

Ağrı: Yaygın bir durum olan ağrı tiroid konusunda gözden kaçan bir belirtidir. Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) olan insanlar özellikle kol ve bacak kaslarında ya da eklemlerinde ağrılar hisseder. Ağrı gibi fibromiyalji de tiroidi az çalışan hastalarda yaygındır. Aynı şekilde bu hastaların ellerinde ve kollarında karpal tünel sendromu, bacaklarında tarsal tünel sendromu ile ayaklarda plantar fasiitis (tabandaki bağ dokusu iltihabı) görülme eğilimi yüksektir. Hipertiroid (tiroid bezinin çok çalışması) hastalarında ise kolun veya baldırın üst kısımlarında ağrı ile güçsüzlük görülür.

Boyunda huzursuzluk, ses kısıklığı, guatr: Boyunda şişlik hissi, gözle görülür şekilde genişleme, balıkçı yaka kazak giyilince boyunda huzursuzluk, yutma güçlüğü veya ses kısıklığı tiroid hastalığının belirtileri arasındadır. Hipertiroid ve hipotiroidde boğazda görülür şekilde büyüme olur.

Saç dökülmesi, saç ve cilt değişiklikleri: Saçınız ve cildiniz tiroid hastalığına karşı savunmasızdır. Saç dökülmesi tiroidle ilgilidir. Hipotiroidde saçlar sık kırılır, kurur, hantallaşır ve dökülür. Cilt kalınlaşır, kurur ve pul pul olur. Hipotiroidde tek ve özel bir belirti vardır: Kaşların dış kenarının dökülmesi. Hipertiroidde ise ciddi saç dökülmesi oluşur, saçlarınız incelir; cildiniz narinleşir ve kolay tahriş olur. Yüzünüzde sıradışı kızarıklıklar görülebilir.

Kabızlık, bağırsak problemleri, ishal, irritabl bağırsak sendromu: Ciddi ya da uzun süreli kabızlık ile ilaç tedavilerine yanıt vermeyen kabızlık sorunu hipotiroidle ilgili olabilir. İshal, gevşek dışkılama ya da irritable bağırsak sendromu ise sıklıkla hipertiroidle ilgilidir.

Yorgunluk, bitkinlik: Geceleri 8-10 saat uyumanıza rağmen sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmek özellikle hipotiroid belirtisi olabilir. Hipertiroidde ise genellikle geceleri uykusuzluk çekersiniz ve gün boyunca kendinizi bitkin hissedersiniz.

Ailede tiroid ve otoimmün hastalığı görülmesi: Ailenizde tiroid ya da otoimmün hastalığı görülmüşse siz de yüksek risk altındasınızdır. Anne-babanızda ya da kardeşler ile çocuklar gibi birinci derece akrabalarda otoimmün hastalığı da sizin de Haşimoto gibi otoimmün hastalığı riskinizi artırır.

Yüksek kolesterol, kolesterol ilaçlarına yanıt vermeme: Diyete, egzersize ya da kolesterol düşürücü ilaçlara yanıt vermeyen yüksek kolesterol seviyesi teşhis edilmemiş hipotiroid belirtisi olabilir. Genellikle düşük kolesterol seviyesi de hipertiroidin belirtisi olabilir.

Depresyon ve anksiyete: Depresyon ya da panik atağın da dahil olduğu anksiyete sorunları tiroid hastalığının belirtisi olabilir. Depresyon çoğunlukla hipotiroidle bağlantılıyken, anksiyete, panik atak ve bipolar bozukluk ise hipertiroidle ilgilidir. Antidepresanlara yanıt vermeyen depresyon teşhis edilmemiş tiroid hastalığının belirtisi olabiliyor.

Diyet ya da egzersiz yapmadan açıklanamayan kilo değişiklikleri: Az yağlı, az kalorili yiyecekler yiyorsunuz, düzenli egzersiz yapıyorsunuz ama kilo alıyor veya veriyorsanız tiroid sorununuz olabilir. Kilo vermede zorlanma veya olağanüstü kilo alımı hipotiroidin belirtisi olabilir. Aynı şekilde her zaman aynı miktarda yemenize rağmen kilo verme ise hipertiroidle ilişkili olabilir.

Adet düzensizliği ve kısırlık sorunları: Yoğun, daha sık ve daha ağrılı adet dönemleri hipotiroidle ilgilidir. Hipertiroidi olan kadınlar ise daha kısa, hafif veya seyrek adet görürler ve hatta adetleri tamamen durabilir. Hipotiroid kadınlarda uygun şekilde tedavi edilmediğinde veya hastalık teşhis edilmediğinde kısırlığa ve tekrarlayan düşüklere yol açabiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

“Tiroid hastası olduğunuzu gösteren belirtiler” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.