Kategoriler
Yaşam

İltihapla savaşıyor

İltihap vücudun bağışıklık cevabının normal bir parçasıdır, ancak uzun süre boyunca oluşan fazla iltihap ağrıya ve hastalıklara yol açabilir. Beslenmenize dikkat edip özellikle tüketeceğiniz bazı yiyecekler sayesinde iltihapla savaşabilirsiniz.

İşte iltihaba karşı etkili olan yiyecekler:

Tatlı çilek türleri: Haziran’ın başlarından Ağustos ayının başlarına kadar mevsiminde meyveler bulabilirsiniz. Journal of Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, taze çilek türleri vücutta iltihabı azaltıyor ve kardiyovasküler hastalık, şeker, eklem iltihabı veya bazı kanserler gibi kronik iltihabi hastalıkları önlemeye yardımcıdır. Bu meyveleri durulayıp, paketleyip dondurabilir ve kış boyunca da yiyebilirsiniz.

Kuru baklagiller: Mercimek, nohut, börülce ve kuru fasulyeler proteinle doludur, lif açısından zengindir. Penn State Üniversitesi’nde düzenlenen araştırmaya göre, günde 1,5 kase kuru baklagiller yemek iltihabın belirtilerini azaltıyor ve insülin direncini iyileştiriyor. Salatalarda, çorbalarda bu yiyecekleri kullanabilir ya da yemeğini yapabilirsiniz.

Mango: Rengi ve tadıyla dikkat çeken mango çeşitli besinlerle doludur. Ayrıca araştırmaya göre, bu tropikal meyve güçlü bir iltihap savaşçısıdır. 2013 yılında yapılan araştırmada, mangoda bulunan polifenoller kanserli ve kanserli olmayan göğüs hücrelerinde iltihabı engellediği belirlendi. Ayrıca mangoda A, C, B6 ile folat, potasyum gibi 20 vitamin ve mineral bulunuyor.

Safran: Altın renkli bu baharat binlerce yıldır Hindistan ve Çin tıbbında kullanılıyor. Modern bilimler safranda bulunan curcumin isimli bir bileşenin anti-inflamatuar faydasının yanında tıbbi etkileri olduğunu da ortaya çıkardı. İltihapla savaşma etkisinin yanında, bilim adamları romatoid artritten, sedef hastalığı ile Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara kadar geniş alanda kullanılabileceğini belirlediler. Balık ya da tavuğunuza ızgara yapmadan önce biraz safran ekleyin.

Tarçın: Yüzyıllardır bulantıya ve ağrıya yardımcı olarak kullanılan tarçının potansiyel bir iltihap hafifletici olduğu belirlendi. Bir araştırmada kireçlenme hastalığı olan hastalarda tarçın özüyle yalancı ilacın etkileri karşılaştırıldı. Yalancı ilaçla karşılaştırıldığında tarçının eklemlerdeki ağrıyı ve tutulmayı yüzde 40’a kadar azalttığı tespit edildi.

Yapraklı yeşillikler: Yapraklı yeşillikler bakımından zengin beslenme belirli kanser, kalp hastalığı ve diğer iltihabi hastalık riski oranını düşürür. Çünkü yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Her gün en az 2-3 kase bu sebzelerden yemeye çalışın. Bu sebzeleri omlete, salatalara, dolmalara, kızartmalara, yemeklerinize ekleyebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.