Kategoriler
Sağlık

Yapmamanız gereken ilkyardım hataları

İlkyardımın nasıl yapılacağını bilmek çok önemlidir. Yaralanmış bir insanı uygun ve hızlı bir şekilde tedavi etmenin iyileşme üzerinde etkisi çok büyüktür. Ancak tam tersine birçok hasta yanlış şekilde tedavi edilmiş yaralardan oluşan ize sahiptir.

İşte ilkyardım sırasında yapılan hatalar:

Burun kanamasında başı arkaya yatırmak

Bu hareket kanın boğazınızın içine akmasına yol açar. Bu nedenle öğürürsünüz ya da öksürürsünüz, nefes almanız engellenebilir. Bunun yerine burnunuzun ucundaki yumuşak kısmı başparmağınız ve diğer iki parmağınız arasına alın ve bu şekilde 5 dakika kadar bekleyin. Fakat başınızı zemine paralel şekilde tutun aşağıya eğmeyin. Oturun ve gevşemeye çalışın.

Burkulmalara ya da çatlaklara sıcak uygulamak

Uzmanlar her zaman soğuk uygulamanızı tavsiye ediyorlar. Buz şişliğin azalmasına yardım ederken sıcak kan akışını destekler ve şişliğin daha kötü olmasına neden olur. Sırtınızda oluşan spazmlarda, dokular için sıcak uygulayabilirsiniz.

Yaralanmış bir gözden parça çıkarmak

Göze kaçan ya da saplanan bir parçayı çıkarmaya çalışmak yarayı daha kötü hale getirebilir ya da kalıcı hasara yol açabilir. Bunun yerine gözün içine birşey girmemesi için üzerine kağıt bir bardak yerleştirin ve onu bantlayın. Acilen hastaneye gidin. Ancak gözünüze kimyasal kaçarsa yaklaşık 15 dakika boyunca gözünüzü suyla yıkayın.

Kanayan yaradan gazlı bezi çekmek

Kanayan yaranın üzerindeki gazlı bez ıslanınca onu çekmeyin, üzerine yeni bir gazlı bez ekleyin. Kandaki pıhtılaşma faktörleri kanamanın durmasına yardım eder, gazlı bezi çekerseniz yaranın yeniden kanamasına neden olursunuz. Böyle bir durum başınıza gelirse, kesiğe kanama durana kadar baskı uygulayın sonra enfeksiyon kapmasını önlemek için yarayı durulayın ve antibiyotikli merhem sürüp bandajla sarın.

Bir yanığı yeterince uzun tedavi etmemek

Tereyağını ya da buzu unutun. Yanmış bir cildi iyileştirmenin en iyi yolu serin suyun altında tutmaktır. Fakat birkaç saniye ya da dakika yeterli değildir. En az 10 ile 20 dakika bunu yapmalısınız. Yanığın sıcaklığı cildin altında derinlere iner ve eğer bölgeyi soğutmazsanız cilt altındaki dokuları harap etmeye devam eder.

Boğazına bir şey kaçan çocuğu kucaklayıp kaldırmak

Boğaza bir şey kaçması (süt, su, kusmuk, cisim gibi) çocuklarınızın hayatını bile kaybetmesine sebep olan konuların başında gelir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzu kesinlikle kucaklamayın. Başı bir miktar aşağıda olacak şekilde yere paralel olarak kolunuzla tutup sırtına 4-5 kez vurun. Ancak dikkat etmek gerekir, çok hızlı vurursanız çocuğunuz zarar görebilir.

Kaza geçirdikten sonra hastaneye gitmemek

Yolda herhangi bir trafik kazası geçirdiyseniz kendinizi iyi hissetseniz bile mutlaka bir hastaneye kontrole gidin. Çarpma anındaki heyecan, adrenalin ağrınızı başlarda maskeleyebilir. Ağrı kazadan 10 dakika ya da 2 saat sonra ortaya çıkabilir.

Sağlık görevlilerinin sizi bulmasını zorlaştırmak

Sokakta arı soktuysa ve ciddi alerjiniz varsa kapıya çıkıp birilerine bunu söyleyin ve ambulans çağırmalarını isteyin. Sonra gelen ilkyardım ekibinin sizi kolayca bulabileceğini bir yerde bekleyin. Restoranda boğazınıza bir şey kaçtıysa lavaboya gitmeyin. İnsanlar diğerlerini rahatsız etmemek için hemen lavaboya gidiyor ve orada hayatını kaybediyor. Bulunduğunu mekandaki insanlar size yardım edebilir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.