Kategoriler
Yaşam

Su tüketimini 5 adımda artırın

Sağlıklı yaşamın yolu yeterli miktarda su tüketiminden geçiyor. Yeterince su içmiyorsanız çeşitli yöntemlerle su tüketiminizi artırmalısınız.

Suyun sağlıklı beslenme açısından önemine dikkat çeken Diyetisyen Sibel Mumcu, vücudumuzun suyu depolayamadığını, içtiğimiz suyun neredeyse tamamını aktif bir şekilde kullandığını ve bu nedenle her gün düzenli miktarda su tüketmemeiz gerektiğini söyledi. Yeterli su tüketiminin kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu vurgulayan Mumcu, gün içinde kolaylıkla uygulanabilecek ve su tüketimini artıracak önerilerini sıraladı:

Su içmek için susamayı beklemeyin!

Yetersiz su tüketen kişiler su içmek için susamayı bekler. Oysa susamadan su içerek hem su tüketiminizi artırabilir, hem de su kaybının neden olduğu halsizlik, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluklarından korunabilirsiniz.

Hedefinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyin!

Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan sağlıklı bir insanın günde en az 1,5- 2 litre su içmesi önerilir. Ancak bu miktar; hastalık, hamilelik ve emziklilik gibi özel durumların yanı sıra, çalışma temposuna ve mevsimsel koşullara bağlı olarak değişebilir.

Başlangıç ve bitişlerde su için

Gün başlangıçları ve bitişlerinde su için. Yatağınızın başucunda bulunduracağınız şık bir su şişesi size gece-gündüz su içmeyi hatırlatırken, su içme alışkanlığı kazanmanıza yardım eder.

Suyunuzu nasıl içersiniz: Bardakta mı, şişede mi?

Suyu bardaktan mı, yoksa şişeden mi içtiğinizde daha çok tükettiğinizi takip ederek su içme alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz.

Suyunuza lezzet katın!

İçtiğiniz suya ekleyeceğiniz dilimlenmiş taze mevsim meyveleriyle hem suyunuzu renklendirebilir hem de içimini daha zevkli hale getirebilirsiniz. Ayrıca limon, çubuk tarçın, zencefil, karanfil ya da taze nane gibi lezzetlerle kendi detoks suyunuzu da hazırlayabilirsiniz.

“Su tüketimini 5 adımda artırın” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.