Kategoriler
Yaşam

Alzheimer riskini azaltan alışkanlıklar

Genç yaşlı demeden yüzbinlerce kişinin hayatını etkileyen, kendilerine ve çevrelerindeki yakınlarına kabus gibi bir hayat yaşatan çağımızın hastalığı Alzheimer’a karşı gençlik yıllarından edineceğimiz alışkanlıklar sayesinde göğüs gerebiliriz.

Düzenli olarak fiziksel aksitive yapmak ve bazı gıdaları tüketmek Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor.

Antioksidan ve antiinflamatuar açıdan zengin yiyecekler tüketin: Beyin sağlığınız için daha fazla sebze ve daha az işlenmiş gıda tüketmelisiniz.

Sebzelerden yardım alın: Günde 4 porsiyondan fazla sebze tüketmek zihindeki düşüş oranını yüzde 40 oranında azaltıyor. Yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu kuruyemişler, fasulye, tam tahıllar, balık, zeytin yağı, beyaz et tüketirken kırmızı et, tereyağı, margarin, tatlılar, peynir, kızarmış yiyecekler ve fast food’dan uzak durmalısınız.

Baharatlarla yemeğinize lezzet katın: Yemeğinizi baharatla lezzetlendirirseniz yağı, tereyağını ve tuzu azaltabilirsiniz. Köri ve safranda curcumin isimli antioksidan bulunuyor. Bunun da Alzheimer riskini azalttığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Arkadaşlarınızla vakit geçirin: Beyninizi genç tutmak için yalnızlıktan kurtulmalısınız. Arkadaşlarıyla vakit geçiren yaşlı insanlarda zihinsel kayıp oranı yüzde 70 kadar azalıyor. Her yaşta yeni arkadaşlar edinmelisiniz. Arkadaşlarla oturup sohbet ederek kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Beyninize egzersiz yaptırın: Bir araştırmaya göre, boş zamanlarınızdaki uğraşlar Alzheimer riskini azaltıyor. Haftada birkaç kez kitap okumak, satranç oynamak, bulmaca çözmek ve müzik aleti çalmak gibi faaliyetler yeni beyin hücresi ve hücreler arasındaki bağ gelişimini tetikliyor.

Okuyun: Okumak zihinsel koruma sağlar, bunama belirtilerine karşı tampon görevi görür. Okurken detayları daha iyi hatırlamak için notlar alın.

Resim çizin: 4 yıldan uzun süre üzerinde resim yapmak gibi aktivitelerde bulunan yaşlıların zihinsel yetenek kaybının yüzde 73 daha az olduğu belirlendi. Bu tür uğraşlar dikkatinizi toplamanıza yardımcıdır.

Fiziksel aktivite: Araştırmalara göre, fiziksel aktivite Alzheimer’a karşı potansiyel koruma sağlıyor. Haftada en az 3 kez 15-30 dakika egzersiz yapanlarda Alzheimer gelişme riski azalıyor. Her gün en az 1,5 kilometre yürümeye çalışın. Basit bir yürüyüş beyniniz için oldukça faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.