Kategoriler
Sağlık

Ellerinizin ortaya çıkardığı 6 şaşırtıcı hastalık

Parmaklarınızın uzunluğu ya da tırnaklarınızın dayanıklılığı bir dizi hastalık için risk faktörlerini ortaya çıkarıyor. Buna göre ellerinizde ve tırnaklarınızda görülen değişiklikler ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte ellerinizin şeklinden kaynaklanan ve dikkat etmeniz gereken değişimler:

Parmak uzunluğu eklem iltihabını gösteriyor: Arthritis & Rheumatism’de yayınlanan araştırmaya göre, genellikle erkeklere has bir özellik olan yüzük parmağı diğer parmaklarından daha uzun olan kadınlarda dizlerinde kireçlenme görülme riski 2 kat daha fazla. Erkeklerde ise uzun yüzük parmağı daha fazla çocuk sahibi olma ve kadınlarla daha iyi bağ kurmayla bağlantılıdır. Ancak bu erkeklerde prostat kanseri riski daha fazladır.

Titreyen eller Parkinson hastalığının habercisi: Ellerin titremesi çok fazla kafein tüketimi ya da astım ve depresyon ilaçları gibi tedavilerin yan etkisi olabileceği gibi Parkinson gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabiliyor. Sadece bir eldeki titreme Parkinson hastalığının ilk belirtisidir.

Tırnak rengi böbrek hastalığını işaret eder: Hintli araştırmacılar, 100 kronik böbrek hastası üzerinde çalışma yaptıklarında katılımcıların yüzde 36’sının tırnaklarının yarısının beyaz yarısının kahverengi olduğunu belirlediler. Tırnağın bu durumu kronik böbrek hastalığına has belirli hormonların yoğunlaşması ya da kronik kansızlık nedeniyle oluşuyor. Sizin de tırnaklarınızda koyulaşma varsa mutlaka doktora gidin. Ayrıca tırnağınızın altında koyu ve dikey bir çizgi oluştuysa bu da gizli cilt kanserinin habercisi olabilir.

Tırnağınızın dayanıklılığı kalp hastalığını gösteriyor: 17 ülkede 140 bin yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya göre, güçsüz tırnaklar kalp ve felç riskinin yüksek olduğunu gösteriyor ve bu durumlarda hayatta kalma şansını düşürüyor. Tırnakların dayanıklılığı kan basıncıyla ilgili size bilgi veriyor.

Terleyen avuç içi hiperhidrozis habercisi: Aşırı terleyen eller terlemenin yanı sıra menapoz ya da tiroid sorunlarının habercisi olabilir. Terleme sorunu olanların çoğunda koltuk altı, avuç içi ya da ayaklar gibi vücudun bir ya da iki parçasında terleme oluşuyor.

Parmak izi yüksek kan basıncını gösteriyor: İngiliz araştırmacılar 139 parmak izini incelediler. Bir yada daha fazla parmağında helezon deseni olanlar yüksek kan basıncı görülme riski daha fazla. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.