Kategoriler
Yaşam

Yanlış bildiğiniz bilimsel gerçekler

Duyduğunuz bazı bilimsel gerçekler yanlış olabiliyor. Çoğu kişi süt içince kemiklerimizin güçleneceğini ve boyumuzun uzayacağını ya da ıslak saçla dışarı çıkınca hasta olacağını düşünür. Fakat bu söylenenler her zaman doğru değil.

İşte biyoloji, tıp, fizik ve meteoroloji alanında yaygın olan yanlış anlaşılmalar:

Soğuk algınlığıyla ilgili her şeyi bilmek

Bol miktarda C vitamini almayı bırakın. Bunun soğuk algınlığını önlediğine dair kanıt yok. Soğukta dışarı çıkmak sizi hasta etmez. Evde kalmak sorundur. Kapalı ortamda hastalığı kolayca başkalarına bulaştırabiliriz. Ayrıca ıslak saçla dışarı çıkmanın hasta ettiği söylenir, ancak bu doğru değil.

Şeker çocukları hiperaktif yapar

Şeker ile hiperaktivite arasında gerçek bir bağ olmadığı belirlendi. 1994 yılında yapılan araştırmada, şekerli içecek içen çocuklarda herhangi bir hiperaktivite olmadığı gözlendi.

Güneşe daha yakın olduğumuz için yazın daha sıcak olur

Güneşe daha yakın olduğumuz için yazların sıcak, kışları ise güneşten uzak olduğumuz için soğuk olduğu düşünülür. Bu doğru değil, yanlış bir anlamadan kaynaklanmaktadır. Dünya çok sıcak olan güneşe 150 milyon kilometre uzaklıktadır. Güneşin dünyaya yakın ya da uzak oluşu değil, güneşin ışınlarının dünyaya düştüğü açılar yazların sıcak kışların ise soğuk olmasına neden olur.

Yıldırım aynı noktaya ikinci kez düşmez

Halk arasında aynı noktaya iki kere yıldırım düşmeyeceğine inanılıyor. Fakat bunun gerçekleştiği pek çok olay yaşanmıştır. Hatta aynı yere üç kez bile düşebilir. New York’daki Empire State binasına 15 dakikada 15 kez yıldırım düşmüştür.

Süt boyunuzun uzamasına ve güçlü olmanıza yardım eder

Bunu her zaman annelerimizden, babalarımızdan, ve doktorlardan duymuşuzdur. Güçlü ve uzun boylu olmak istiyorsak süt içmeliyiz. Ancak Harvard ve Cornell Üniversiteleri’nde yapılan araştırmaya göre, süt miktarını artırmak ile daha güçlü kemikler arasında bir bağ bulunmuyor.

Grip aşısı hafif grip olmanıza neden olur

Bu halk arasında sürekli duyulan bir söylentidir. Aşıdan sonra bazı hafif belirtiler görülebilir. Fakat bunlar aşının gribe yol açmasından değildir. Vücudun aşıya karşı oluşturduğu antikorların aşıyla savaşmasından kaynaklanır.

Uzayda yer çekimi yoktur

Uzay gemisinden aşağıya inenler havada süzülerek yere inemeyeceğini düşünür. Ancak uzayda yer çekimi mevcuttur. Astronotların boşlukta numara yaptıklarını söylemiyoruz. Bu kişiler mikro yer çekimini yaşamışlardır. Dünyadaki yer çekimiyle karşılaştırıldığında çok güçsüz bir yer çekimi gücüdür. Bu durum dünya yörüngesindeki uzay araçlarında da mevcuttur. Çünkü uzay aracı yörüngede Dünya’nın yer çekimi sayesinde durmaktadır.

Coriolis kuvveti sifon suyunu kontrol eder

Dünyanın kendi etrafındaki dönme hareketi dünya etrafındaki hava ve suyun hareketini etkiliyor. Ancak gerçekte Coriolis kuvveti sifon suyu çok güçlü olduğunda bile etkili olmuyor. Coriolis gücü, Körfez akıntısı gibi dünya atmosferindeki dev şeylerde görülüyor.

İnsanların tırnakları öldükten sonra da uzar

Organ naklini düşünün, kişi ölürse organ da hemen ve tümüyle bozulur. Ancak hücreler ölümden saatler sonra hayatta kalmaya devam edebilir. Ölümden sonra glukoz üretimi devam etmediği için saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzaması hemen durur. (Vasfiye Özcanbaz)

“Yanlış bildiğiniz bilimsel gerçekler” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.