Kategoriler
Sağlık

Hastalıkların belirtileri yüzünüzde gizli

Doktorlar hastalarını muayene ettiklerinde sadece hastalıklar hakkında fikir yürütmezler. Aynı anda çeşitli hastalık belirtileri açısından yüzünüzü de incelerler. Yüzünüzde belirli bazı özellikler hastalıkların altında yatan hayati ipuçlarını gösterebilir.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, doktorların çeşitli deneyimlerinden yararlanılarak oluşturulan hastalıkların yüzünüze yansıyan belirtileri:

Kurumuş, çatlamış yüz ya da dudaklar

Bu susuzluğun yaygın bir belirtisidir. Bunun yanı sıra ter bezi fonksiyonlarını da etkileyen daha ciddi bir probleme, hipotiroide veya şeker hastalığına da işaret edebilir.

Aşırı yüz kılı

Üst dudak, çene ve alt çene hattında görülen istenmeyen kıllar polikistik over sendromunun (yumurtalıklarda küçük iyi huylu kistlerin oluşmasıyla beliren hastalık) belirtisi olabilir.

Göz kapağında sarı, yumuşak leke, noktalar

Ksantelazma isimli göz kapağında kolesterol dolu lezyonlar bulunan hastalarda kalp hastalığı görülme riski daha yüksektir. 2011 yılında 13 bin hasta üzerinde yapılan araştırmaya göre, son 10 ya da 20 yıl içinde muayene edilen hastaların yüzde 4’ünde bu noktalardan bulunduğu belirlendi. Bu hastaların neredeyse yüzde 70’inde damar sertleşmesi görülme ve yüzde 50’sinde kalp krizi geçirme riskinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Gözaltı torbası ve şişlikler

Yorgun görünen gözler kan damarlarını genişleten ve onların sızıntı yapmasına neden olan kronik alerjiler için tehlike işaretidir. Gözlerin altındaki hassas olan ciltte bu durum şişlik ve koyu mor-mavi halkalar oluşmasına yol açar.

Yüz asimetresi

Bu durum felcin bir belirtisi olabilir. Felç durumunda konuşmada da bozukluk oluşur. Bunların yanı sıra tam olarak gülmenizde bir sıkıntı varsa mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Soluk ten

Küçümsediğiniz değişiklikler bile bir şeylerin yanlış gittiğini gösterebilir. Ciltteki solgunluk kansızlığın bir belirtisi olabilir. Cildinizdeki sarılık ise karaciğer hastalığına işaret edebilir. Dudaklardaki ya da tırnak diplerindeki mavi renk ise kalp ya da akciğer hastalığının belirtisi olabilir.

Kızarıklıklar ve kabartılar

Belirli sindirim sorunları cildinizde belirti verebilir. Kaşıntılı kırmızı şişlikler çölyak hastalığının belirtisi olabiliyor. Elmacık kemiği ile burun kemiğiniz üzerindeki kelebek şeklindeki kızarıklar ise Lupus (deri veremi) hastalığına işaret edebilir. Alerjiler, egzema da yüzde kızarıklıkları tetikleyebilir.

Basık çene

Kalın ve küçük çene uyku apnesi hastalığının bir belirtisi olabilir. Yüksek sesle horluyorsanız ve uyandığınızda başınız ağrıyorsa ya da gün boyunca aşırı derecede yorgunluk hissediyorsanız uyku apnesi sorununuz olabilir. (Vasfiye Özcanbaz)

“Hastalıkların belirtileri yüzünüzde gizli” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.