Kategoriler
Yaşam

Yaşınız kanınızda gizli

Biyologlar sadece bir damla kandan kişinin yaşını tahmin etmek için yeni bir yol geliştirdiler.

Bu yöntem olay yeri ipuçları az olduğu zaman adli tıp araştırmacılarına yardım edecek. Yaş tahmini için mevcut yöntemler dişlerin ve kemiklerin analizine dayanıyordu.

Fakat, Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli genetik bilimciler, kandaki T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin spesifik türü sayesinde kişinin yaşının genetik imzasının açığa çıkarabileceğini gösterdiler.

T hücrelerini boşaltan organ timus aşamalı olarak insan yaşlandıkça yağ dokularının yerine geçer. Bu süreç genetik bir değişiklik olduğunu söyleyen araştırmacılar, T hücreleri olgunlaştığı her seferinde, spesifik yabancı moleküllerin tanınması amacıyla moleküler reseptör oluşturmak için DNA’sını yeniden düzelttiğini, bunu yaparken arkasında temizlenmiş DNA ilmekleri bıraktığını açıkladılar.

Bilim adamları, bu DNA moleküllerinin sayısının yaşla birlikte sabit bir oranda azaldığını belirlediler. Bilim adamları, gönüllüler üzerinde bu temizlenmiş DNA molekülü seviyesini güncel biyolojik yaşlarla karşılaştırarak yakın zamanda bir kişinin yaşını tahmin edebileceklerini tahmin ediyorlar.(Vasfiye Ülker Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.