Kategoriler
Sağlık

Kalp krizinin ipucu nabızda gizli

Dinlenme durumunda bir dakikada kalp atışı ölçümünün, kadınlarda kalp hastalıkları riskinin göstergesi olduğu bildiriliyor.

Amerikalı araştırmacılar, kalp atışı ölçümüyle, kalp hastalıkları riski arasında ilintiyi belirlemek amacıyla bugüne dek yapılan araştırmalarda erkeklerin ön planda olduğunu belirterek bu kez yalnızca kadınlar için kapsamlı bir araştırma yaptılar.

Menopoz sonrası ve kalp rahatsızlığı olmayan ve dinlenme durumunda kalp atışları ölçülen 129 bin kadın yaklaşık 7 yıl süreyle izlendi. Araştırma sonunda dinlenme durumunda bir dakika süreyle kalp atışları 76’ın üzerinde olanların kalp krizi de dahil olmak üzere kalp hastalıkları riskinin yüksek, ölçümleri 62 ve altında olanlarda ise bu riskin az olduğu açıklandı. Araştırmada, 2 bin 281 kadının ölümcül ve ölümcül olmayan kalp krizi geçirdiği ve bin 877 kadının ise felç geçirdiği tespit edildi.

“British Medical Journal” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dinlenme durumunda dakikadaki kalp atışı ölçümü 76’nın üzerinde olanların riski yüzde 26 oranında artıyor.

Halk arasında daha çok nabız olarak bilinen kalp atış oranı, erişkinde dakikada 60-90, çocuklarda 80-100 ve bebeklerde 100-120 arasında olduğunda normal kabul ediliyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.