Kategoriler
Yaşam

Çocuğunuz oyun bağımlısı mı?

Bilgisayar oyunu oynayan bazı çocuklar ve gençler bu oyunların bağımlısı haline geliyor. Uzmanlar, çocukların eğlence amacıyla oynadıkları bu oyunların okuldaki başarılarına ve sosyal hayattaki aktivitelerini olumsuz etki yaptığını söylüyor.

Psikolojik Bilim dergisinin Mayıs ayında yayınlanacak çalışmada, araştırmacılar video oyunu oynayan 8-18 yaş arası gençliğin yüzde 8,5’inin kolektif bağımlılık belirtileri gösterdiğini buldular. Iowa State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Douglas Gentile, “Video oyunlarının kumar oynamaya benzediğini sanıyorum. Ancak tam anlamıyla kumarın aynısı değil. Çocukların video oyunu oynama şekline bakarsak, oyunlar kumardan farklı görünüyor” dedi.

Bin 178 çocuk arasındaki video bağımlılığı, okulda dikkat sorunlarına, şiddete yol açarken oyun oynamayanlara göre 2 kat daha fazla dikkat eksikliği bozukluğu görüldüğü belirtildi. Online anket ile gerçekleştirilen çalışma, gençler arasındaki video oyunu bağımlılığına yönelik ilk belge.

Sürekli e-postalarını kontrol eden yetişkinlerinde benzer bağımlılığı olduğundan şüphelenen Gentile, “En yaygın rapor edilen patolojik belirtiler arasında, problemlerden ve kötü duygulardan kaçmak, oyun planlama ya da oyun hakkında düşünürken daha çok zaman harcama, video oyunları oynamak için ev ödevlerini aksatmak ve oyun oynamadan dolayı düşük not alıyorlar” diye konuştu.

Gentile, hangi gençlerin daha fazla risk altında olmadığını söyledi. Çalışmada, erkeklerin kızlardan daha çok ve daha uzun süre oynadıkları da vurgulandı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.