Kategoriler
Sağlık

Kolesterolü düşürmenin en iyi yolu

Bilim adamları, kolesterolü kontrol altında tutmanın en iyi ve ucuz yollarından birinin niyasin yani B3 vitamini olduğunu açıklıyor.

Newkerala.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre, nikotonik asid ya da B3 vitamini olarak bilinen niyasin, trigliserid ve yağ asitleri seviyesini azaltarak, iyi kolesterolü destekleyerek kolesterolle savaşmada en etkili silah olarak görülüyor.

Ancak niyasinin büyük bir yan etkisi var, bu nedenle hastalar niyasinden kaçıyor. Çünkü B3 vitamini huzursuzluğa, kontrol edilemeyen şiddetli kabarıklığa, kanın yüze ve diğer cilt yüzeyine doğru hücumuna neden oluyor.

Bu çalışmanın niyasin temelli tedavilerin yeniden revaç bulmasına öncülük edebileceği belirtildi. Duke Üniversitesi Medikal Merkez’den dermatolog Robert Walters, “Bu sadece kolesterol tedavisinde öncü olmayacak, aynı zamanda bazı alerjik reaksiyon çeşitlerinden kaynaklanan kabarmalar için yeni bir tedavi anlamına gelebilecek” dedi.

B3 VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA VAR?

Bazı besinler yüksek miktarda B3 vitamini içeriyor. Ancak bu gıdaların bazılarının miktarda yüksek kolesterol ve yağ içerdiğinden dikkatli tüketilmeli. İşte B3 vitamini içeren besinlerden bazıları: Tavuk, ton balığı, hindi, et, somon balığı, brüksel lahanası, bezelye, yeşil fasulye, karnabahar, patlıca, ıspanak, domates, mısır, havuç, biber, kavun. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.