Kategoriler
Otomobil

Skoda Kodiaq ile dayanıklılığa yeni bir standart

Otomobil sektöründe rekabetin en çok hissedildiği SUV segmentinde firmalar rakiplerini geride bırakmak için bir çok teknik ve teknolojik yenilikleri kullanmaktan kaçınmıyor.

Yarışa, Kodiaq modeliyle iddialı bir şekilde katılan Çek firma Skoda ise aracın sadece tasarım, konfor ve yüksek teknoloji donanımlar ile kalmayıp, sağlamlık ve dayanıklılık konusunda da iddialı olması için pek çok zorlu süreçten geçirildi. Seri üretime girmeden önce, sıkı bir hazırlık dönemi geçiren Kodiaq’ın üretilen prototipleri en zorlu koşullarda testlere sokularak aracın dayanıklılığını artırması için sınırlarına kadar zorlandı.

90 DERECEDEN, -40’A

Mühendisleri, bu amaçla Kodiaq’ı sadece laboratuvar koşullarında oluşturulan simülatörlerle değil, onu dünyanın farklı bölgelerine götürerek de test etti. Yine bu amaçla -40 santigrat dereceden 90 santigrat dereceye varan ısılara maruz kalan Kodiaq, güneş, kar, yağmur gibi, aracın ömrü boyunca karşılaşacağı tüm etkenlerle de bir anlamda yüzleşti.

SKODA STORYBOARD YAYINA GİRDİ

Çek üretici, bunun yanında, tüm yapılan testlerde, geliştirme aşamasında karşılaşılan ilginç detayların yer aldığı bir de mikro internet sitesini hayata soktu. İngilizce olan ve “Skoda Storyboard” adıyla yayına giren bu sitede, mühendislerden seçilmiş basın mensuplarına ve yine özel seçilmiş halktan kişilere varıncaya kadar pek çok kişinin anlattığı, Kodiaq’ın geliştirme aşamasında başlarından geçen hikayelere yer verildi. Sitede ayrıca yine geliştirme aşamalarına ilişkin fotoğraf, video gibi bir dolu görsel de bulunuyor.

octavia

OCTAVIA’YA 1.0 LİTRELİK YENİ MOTOR

Öte yandan yeni teknolojilerle geliştirilen, turbo beslemeli ve üç silindirli 1.0 TSI motor, Skoda Octavia’nın benzinli motor yelpazesinin en son üyesi olarak yerini aldı. 115 HP güç ve 200 Nm tork üreten üç silindirli bu motor, Octavia’da 6 ileri manuel vites kutusunun yanı sıra, istenirse 7 lire DSG çift kavramalı otomatik şanzıman ile de satın alınabiliyor. Bu motorla donatılan Octavia, manuel vites kutusuyla otoyol sürüşlerinde 100 km’de 3.9 litrelik tüketim sunarken, bu miktar, karma kullanımda sadece 4.5 litre olarak gerçekleşiyor. Performans konusunda da iddialı olan Octavia 1.0 TSI, 0’dan 100 km/s hıza 9.9 saniyede (DSG-10 sn) ulaşabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.