Kategoriler
Yaşam

8’den sonra yemek kilo aldırmıyor

Birçok insan akşam sekizden sonra yenen yiyeceklerin yakılmadığını ve yağa dönüşüp kilo aldırdığını düşünüyordu. Ancak bu popüler söylentinin pek de doğru olmadığı belirlendi.

Londra’daki King’s College araştırmacıları çocuklar üzerinde yaptıkları dört yıllık araştırma sonunda, akşam sekizden sonra yemek yemekle kilo fazlalığı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını tespit ettiler.

GEÇ YEMEK KİLO ALDIRMIYOR

Bu önemli araştırmanın detayları hakkında bilgi veren Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, araştırma kapsamında 4-10 yaş arası 768 çocuk ve 11-18 yaş arası 852 çocuğun beslenme alışkanlıklarının incelendiğini açıkladı.

Verilerin istatistiksel analizi akşam 8 ile 10 arasında akşam yemeği yiyen çocukların, aynı yaşta olup öğlen 2 ve akşam 8 arasında yemek yiyen çocuklara göre, obez ya da aşırı kilolu olma bakımından daha büyük bir risk taşımadıklarını gösterdi.

Çalışmanın bulguları araştırmacılar için şaşırtıcı oldu. Geç yemek yemekle aşırı kilolu olmak arasında bir ilişki ortaya çıkmasını umuyorlardı, fakat bunun doğru olmadığı bulundu. Bu çalışmaya göre saat 8’den önce akşam yemeği yiyen çocuklarla daha geç yemek yiyenler arasında günlük enerji alımı bakımından önemli bir fark bulunmuyor.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA YAPILMALI

Bu yeni bulguların çocukların ne yiyeceği kadar ne zaman yiyeceğine dair önerileri içeren diyet tavsiyelerini destekleyecek bulguları sunmak açısından halihazırda yeterli kanıt olmadığını söyleyen Coşkun, “Çocukluk obezitesinde yeme zamanının etkisini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bağlantıyı araştıran ilk çalışmalardan biri olarak, bu analizin başka çalışmalarda da tekrarlanması yararlı olacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.