Kategoriler
Sağlık

Sonbaharın renkleri sarı ve turuncu!

Sonbaharın gelmesiyle herkes hüzünlü, mutsuz ve birçok insanın enerjisi düşüyor. Vücudun seratonine daha fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde, eksilen enerjiyi yerine koymak için karbonhidrat ihtiyacı artıyor.

Sonbaharda meyve ve sebze tüketerek kış için enerji depolamayı öneren Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç, sonbaharda güneşli günlerin azalması ile enerji ve mutluluk hissinde de azalma yaşandığına dikkat çekti. Karbonhidrat tüketimi serotonin seviyesini yükseltirken, vitamin ve mineral açısından dengeli beslenmek de enerji ihtiyacını destekleyeceğini belirten Kazanç, antioksidan içeriği yüksek, mevsime uygun taze meyve ve sebzeler tüketmenin vücudun enerji seviyesini koruyacağına ve performansı artırabileceğine dikkat çekti.

KIŞA SEBZE VE MEYVE İLE HAZIRLANIN

Manav tezgâhlarının lahanalar, karnabaharlar, pazılar, pancarlar, elmalar, portakallar, mandalinalar, muzlar, kırmızı turplar, pırasalar, mis kokulu ayvalar, narlar ve bunların sonbahara özgü lezzet ve renkleriyle dolmaya başladığını söyleyen Kazanç “. Her biri birbirinden faydalı bu meyve ve sebzeleri tüketerek bedeninizi kışa hazırlayabilirsiniz” dedi.

Turuncu sebzelerin beta-karoten ve A vitamini içerdiğini belirten Kazanç “Sağlıklı bir cilt, kalp, görme fonksiyonları, bazı kanser hastalıklarının riskini düşürme ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasında önemli bir rolü olan turuncu sebze ve meyveler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra yağ olarak düşük, lif açısından yüksek içeriklidir. ” dedi.

HAVUÇ

Havuç, mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. Turuncu renkli bu sebzeyi çiğ, atıştırmalık olarak tüketebilir; suyunu içebilirsiniz. Salatalara, çorbalara, sebze yemeklerine katabilir ve garnitür olarak da tüketebilirsiniz. Havucu çiğ yemek yerine; beta karotenin vücutta daha fazla kullanılması için hafifçe pişirirseniz, daha yararlı olur.

BALKABAĞI

Kış kabağı, beta-karotenin yanı sıra, potasyum da içerir. Sonbaharın revaçta olan bu sebzesini, kabak tatlısı, balkabaklı cheesecake gibi tatlılarda kullanabileceğiniz gibi kabak çorbası, kabaklı börek ve hatta kabaklı makarna da dahil olmak üzere, farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

TURUNÇGİLLER

İçerdiği C vitamini sayesinde soğuk günlerde bizi hastalıklardan korur. Limon, portakal, greyfurt gibi meyveler; C vitamini ve kanseri önleyici özelliği bulunan flavonoid yönünden çok zengindir. Bu antioksidan madde sayesinde, atardamarlar ve kalbin zarar görmesi önlenir.

Pektin, kolesterol kontrolü ve kan şekerinin dengelenmesinde çok faydaları olan bir liftir. Kabuğun alt kısmındaki beyaz renkli liflerde bulunan heseperidin ise, antioksidan özelliği taşır. Onun için meyveleri yemek, suyunu içmekten daha faydalıdır.

AYVA
‘Kışın habercisi’ olarak bilinen ayvanın kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıkları ve adet kanamalarına oldukça faydalı olduğu biliniyor. Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içermesinin yanı sıra; şeker içeriğinin düşük olması nedeniyle, şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Genellikle tatlısı, kompostosu, jölesi ve reçeli yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.