Kategoriler
Sağlık

Yürütecin yararı yok, zararı çok!

Birçok anne babanın masum bulduğu yürüteç bebeklerde yürüme kabiliyetini köreltiyor. Ayrıca güvenli sanılan yürüteçler, ev kazalarına bağlı ciddi yaralanmalara da neden olabiliyor.

Bebek yürüteçlerinin yararlı mı, yoksa zararlı mı olduğu hakkında uzun zamandır süregelen bir tartışma mevcut. Aslında yürüteçlerin gereklilik arz etmeyen araç olduğunu söyleyen Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Nurullah Şener, henüz motor kabiliyetleri yeteri kadar gelişmemiş küçük bir bebeğin yürüyemediğini ama istediği yere ayakta durarak ve yerden kuvvet alarak yürüteç sayesinde hızla gidebildiğini vurguladı.

YÜRÜTEÇ BEBEĞİN YÜRÜMESİNİ SAĞLAMAZ

Bebek yürüteçlerinin ebeveynler ve bazen de sağlık çalışanları tarafından 5-15 aylık bebeklere kullandırdığını kaydeden Şener, şunları söyledi:

“Birçok anne baba yürüteçlerin güvenli olduğunu düşünür ve kendileri diğer işleri rahatlıkla yaparken bebeğin kendi halinde oynayıp eğlenmesine izin verir. Ayrıca yürütecin bebeğin yürümesini de hızlandırdığına inanır. Ne yazık ki durum böyle değil. Yürüteçler gerçekte bebeğin yürümesine yardım etmez. Aksine bebeğin yürüme kabiliyetini köreltir ve hatta bazı durumlarda yok bile edebilir. Yerde yapılan sürünme, emekleme, kendi etrafında yuvarlama, tırmanma gibi aktiviteler önemli yürüme öncesi kabiliyetlerdir. Yürüteç kullanımı yerine bebek, bu hareketleri yapması için mutlaka teşvik edilmelidir.

KAZALARA NEDEN OLUYOR

Yürüteçteki bir bebeğin anne babasından uzaklaşarak yaralanabildiğini belirten Şener, en sık merdivenden düşme şeklinde yaralanmalar meydana geldiğini açıkladı. Sıklıkla kafa yaralanması,  ayak ya da başparmakların sıkışma sonrasında yaralanması, düşmeye bağlı kemik kırıklarının da oluşabildiğine dikkat çeken Şener, öte yandan bebekler ayakta durur pozisyonda olduğu için normalde ulaşamayacağı yerlere daha rahat uzanabildiklerini ve kendisi için tehlikeli olabilecek sıcak su, çay, zehirli maddeler ya da elektrikli aletler gibi maddelere ulaşabildiklerini kaydetti.

YÜRÜTEÇ KULLANIMININ SONUÇLARI

Hareket deneyimlerinde değişen oranlarda azalma,
Yürümeye başlamayan bebeklerde görülen tekrarlayan hareketleri yapma da sınırlama,
Uygun olmayan hareket ve denge stratejilerinin kullanılması,
Omuz eklemine ve kalça eklemine aynı anda yük bindiren emekleme süresinde azalma.

“Yürütecin yararı yok, zararı çok!” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.