Kategoriler
Sağlık

Enfeksiyondan koruyor, hastalanmanızı önlüyor

Gün içerisinde ne yediğiniz, yaşam tarzınız ve egzersiz yapıp yapmamanız bağışıklık sisteminiz üzerinde ve hastalıkları önlemede büyük rol oynar.

İşte hastalıklardan korunmak için kazanmanız gereken alışkanlıklar:

Şekerden uzak durun: Bir kutu gazlı içecekte bulunan sadece 10 çay kaşığı şeker bile beyaz kan hücrelerinin bakterileri etkisiz hale getirme ya da öldürme yeteneklerini azaltıyor. Aspartam gibi yapay tatlandırıcıları da sınırlandırın.

Balık tüketin: Sardalye, uskumru gibi yağlı balıklar istilacılarla savaşan hücrelerin inşası için gereklidir. Omega-3 olarak isimlendirilen bu yağlar bağışıklık sistemini düzenler. Omega-3 iltihabi bileşenlerin üretimini azaltır ve iltihap karşıtı olanları artırır ve hatta kanser hücrelerinin gelişimini baskılar.

Mantar: Reishi mantarı 2 bin yıldan uzun zamandır Uzakdoğu’da hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Uzmanlar bu mantarın T hücrelerinin üretimini harekete geçirdiğini biliyorlar. Bu hücreler vücudu enfeksiyonlardan da koruyan beyaz kan hücreleridir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Ayrıca uyumanıza yardımcı ve stresi azaltıyor.

Daha fazla narenciye: Portakal, limon, greyfurt ve mandalinada bulunan yüksek yoğunluktaki C vitamini kandaki fagositlerin aktivitesini destekliyor. Vücut, C vitaminini depolayamıyor ve bu nedenle her gün mutlaka C vitamini tüketmelisiniz.

Dinlenin: 90 dakika yoğun şekilde kendinizi yoracak hareketşer yaparsanız mikroplarla savaşan hücrelerin üretimi en aza iner ve enfeksiyon riski artar.

Badem tüketin: Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan bademden her gün 85 gram kadar tüketmelisiniz. Sabahları kahvaltıda bir avuç dolusu badem yiyerek virüsleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

Üşümeyin: Anneleriniz haklı. Uzun süre soğuğa maruz kalmak enfeksiyonlara yakalanmanızı hızlandırıyor. Çünkü soğuk hava beyaz kan hücresi desteğini azaltıyor ve bağışıklık sisteminizin istilacılara karşı savunması düşüyor.

Sebzeler olmazsa olmaz: Çorbalarınızda, tencere yemeklerinizde soğan ve sarımsak kullanarak enfeksiyonlara karşı olan direncinizi artırabilirsiniz. Havuç ve tatlı patates gibi diğer sebzelerle de enfeksiyonlarla savaşabilirsiniz. Bunlar betakaroten açısından zengindir. Ayrıca kırmızı biber, şitaki mantarı, zencefil de sizi hastalıklardan korur.

Faydalı yağları seçin: Bazı yağlar hücre yapımı ve bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlara karşı savunması için gereklidir. Hayvansal yağlar yerine doymamış bitkisel yağları tercih edin. Trans yağlardan, etiketinde hidrojenize ve kısmen hidrojenize edilmiş yazan yağlardan uzak durun.

Gülün: Gülmek ruh halinizle birlikte bağışıklığınızı da güçlendirir. Kandaki antikor seviyesini artırır ve bu antikorlar bakteri ve virüslerle savaşan kan hücreleridir. Ayrıca burnunuz ve solunum yollarındaki antikorlar da artınca mikropların girişi engellenir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.