Kategoriler
Yaşam

Hastalanmak istemiyorsanız bitki çayı için

Sonbaharın gelmesiyle yavaş yavaş hava soğumaya ve hastalıklar yaygınlaşmaya başladı. Bununla birlikte özellikle çalışanlar hastalıklardan korunmak için bitki çaylarına rağbet gösteriyor. En çok tercih edilen bitki çayları ise ıhlamur, adaçayı, kuşburnu ve ekinazya.

Her ne kadar bazı günlerde güneş ışıl ışıl parıldasa da artık havalar iyice soğudu. Bu mevsim değişikliği çoğu kişinin sağlığını etkilemeye başlayınca soğuk algınlığı, grip, nezle vakaları arttı. Bu durum sağlığını korumak isteyen çalışanların içecek ve atıştırmalık tercihlerini de değiştirdi. Yapılan araştırma sonuçlarına göre sonbaharda çalışanlar daha fazla bitki çayı, kuru meyve ve yemiş tüketmeye başladı.

Ihlamur en çok tercih edilen çay

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden ıhlamur, en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer alıyor. Soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi bulunan, vücut direncini artıran, öksürüğe iyi gelen ıhlamuru; boğaz hastalıklarına iyi gelen ve vücudu güçlendiren adaçayı takip ediyor. Güçlü bir antioksidan olan ve soğuk algınlığına iyi gelen kuşburnu da en çok tüketilen bitki çayları arasında yer alıyor. Ekinezya ise bağışıklık sistemini güçlendirirken soğuk algınlığına, öksürüğe, boğaz ağrısına da iyi geliyor. Özellikle vaktinin büyük kısmını işyerinde, masa başında geçiren çalışanlar sağlıklarını bu bitki çaylarıyla korumaya çalışıyor.

Kuruyemişlere ilgi yoğun

Atıştırmalıklarda ise tercihler kuru meyveler ve yemişlere yöneliyor. Çalışanlar ağırlıklı olarak kuru kayısı, kuru, erik, kuru üzüm, fındık ve badem gibi enerji veren kuru yemişlere yöneliyor. İşyerinde dışında vakit geçirmek zorunda kalan çalışanlar hem sağlıksız gıdalar tüketmemek hem de pratikliği nedeniyle kuru yemişi tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.