Kategoriler
Sağlık

Kemik erimesinin çaresi erken teşhis!

Dünya çapında 200 milyon kadın kemik erimesiyle savaşıyor. Ancak erken tanıyla kemik erimesi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kemik erimesine karşı bilinçli olunmalı ve kadınlar kadar erkeklerde de kemik erimesi riski yüksek.

20 Ekim “Dünya Osteoporoz Günü” kapsamında Türkiye Osteoporoz Derneği ile birlikte “Osteoporozun Non-Farmakolojik Yaklaşımında Besin Destekleri” konulu toplantıya ev sahipliği yapan Sifar İlaçları, “Osteoporozun Non-Farmakolojik Yaklaşımında Besin Destekleri” konulu seminerde alanında uzman Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimlerini The Sofa Hotel’de ağırladı.

Türkiye’de 26 bin osteoporoz hastası var

Besin destekleri alanında çalışmalar yapan Biyokimya Profesörü Dr. Luca Tiano, Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Ülkü Akarırmak ve Sayın Prof.Dr. Faruk Erzengin’ in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, dünyada 200 milyon, Türkiye’de ise 26 bin Osteoporoz hastası bulunduğu ve erken tanıyla kemik erimesi riskinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu belirtildi.

“Kemiklerinizi sevin”

Osteoporozun düşük kemik kütlesi ve kemik dokunun mikro mimarisinin bozulması sonucunda kemik kırılganlığında ve kırık riskinde artışla sonuçlanan ve yıllar içerisinde ilerleyen bir kemik hastalığı olduğunu söyleyen Türkiye Osteoporoz Derneği Eski Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ülkü Akarırmak; “2050 yılı için yapılan projeksiyonda kalça kırığı görülme riskinin erkeklerde %310 kadınlarda %240 gibi artması beklenmektedir. Bunun nedeni dünya nüfusunun giderek yaşlanmasıdır. Sorunun ne denli büyük olduğu ortaya çıkmaktadır. 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde daima “Kemiklerinizi Sevin” diyoruz. Kemikleri severek aslında geleceğimizi korumak mümkün“ dedi.

Daha güçlü kemikler için K2 vitamini önemli

 Kemik-eklem sağlığının ve kalp-damar sağlığının korunmasında en etkili vitaminlerin başında K2 vitamini geldiğini belirten Biyokimya Profesörü Dr. Luca Tiano, K2 vitamininin eksikliğini gıdalarla karşılamanın mümkün olmadığını, bu nedenle dışardan takviyelerle alınması gerektiğini kaydetti. Yalnızca kemikler üzerinde değil kalp-damar sağlığı üzerinde de etkili olan K2 vitamini eksikliğinde gıdalarla veya takviyelerle alınan kalsiyum, damar duvarlarında birikerek damar sertliği oluşumuna neden olduğunu söyleyen Tiano, osteoporoza karşı savaş açmak için kadınlarda menopoz öncesi dönemde, erkeklerde ise 50 yaşından itibaren K2 vitaminin kullanılmasını tavsiye edildiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.