Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı bir cilt için bunlardan uzak durun!

Cildinizin sağlıklı ve canlı olmasını, sivilcelerden uzak kalmasını  istiyorsanız düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Gün içinde ya da gece yatmadan yiyeceğiniz bir dilim kek ya da içeceğiniz bir bardak gazlı içecek cildinizin yıpranmasına ve vücudunuzda selülit oluşmasına neden olabilir.

Cilt sağlığınızı korumak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünürken çeşitli yöntemler yerine cilt hastalıkları konusunda uzman kişilerin neler yiyip içtiğine odaklanmalısınız. Antioksidan açısından zengin yiyecekler cildize fayda sağlarken bazı yiyecekler ise akneyi tetikleyebiliyor.

İşte cilt hastalıkları uzmanlarının asla tüketmediği yiyecek ve içecekler:

Diet gazlı içecekler

Diyet gazlı içeceklerin içindeki asit cildinizin zarar görmesine neden olur. Asit yağ hücrelerinin şişmesine neden oluyor. Bu nedenle selülitler daha kötü görünmesine yol açıyor.

Baharatlı yiyecekler

Bu yiyecekler kan damarlarının genişlemesine neden oluyor ve sivilcelerinin daha da kötü olmasına yol açıyor.

Fazla hamur işi

Çok fazla makarna, ekmek gibi basit karbonhidratlar akne ve selüliit oluşumunu artırıyor ve vücuttaki sıvı dengesini değiştiriyor.

Süt ürünleri

Fazla süt doku iltihabı olan akneyi şiddetlendiriyor.

Beyaz ekmek

Beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Tam buğday ekmeğini deneyin.

Patates cipsi

Marketlerde satılan hazır cipslerden, hazır gıdalardan uzak durun. Bunlar iltihaplanmaya yol açabilir.

Kek

Glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden sakının. Örneğin kekler, top kekler iltihaplanmaya ve glikasyona yol açıyor. Bu da cildinizin zamanla daha fazla kırışmasına yol açıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.