Kategoriler
Aktüel

İnsanoğlunun ay macerasının az bilinen 10 gerçeği

Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Edwin Aldrin’in Apollo 11 ile aya ayak basıp basmadığı yıllardır dünya çapında polemik konusu olurken Craig Nelson, insanoğlunun aya ilk ayak basışını yazdığı kitabında detaylı bir şekilde anlattı.

İşte Apollo 11 ay macerası hakkında az bilinen 10 gerçek:

Apollo’nun Satürn roketleri, 45 kiloluk bir bombayı 5 km uzaklığa fırlatabilmek için yeterli yakıta sahipti. NASA, kalkışta bunların patlama olasılığını inkar etti. Ancak NASA, uzay aracının kalkışını izlemeye gelen VIP misafirlerini fırlatma rampasından 5,6 kilometre uzağa yerleştirdi.

Apollo’da kullanılan bilgisayarların kapasitesi günümüzdeki cep telefonlarından bile daha az işlem gücüne sahip.

Apollo 11’in hidrojen gazlı filtreleri çalışmadı. Bu arada, astronotların sıfır yerçekiminde nasıl tuvalet yapacakları hesaplanmadı. Uzayda büyük tuvaleti yapmak çok zordu, hiç yoktan bir astronot ishalden korunmaları için tüm görevini anti-ishal ilacı için harcadı.
NASA tarafından HD formatından yeniden yayınlanan ‘Ayın fethi’ görüntülerini izlemek için tıklayın

Apollo 11’in ay kapsülü Eagle yörüngeden ayrıldığında kabinin basıncı tümüyle boşaltılmamıştı. Bu da ufak çaplı bir patlamaya sebep oldu.

Astronot Neil Armstrong, Eagle’ı ay yüzeyine indirene kadar neredeyse yakıtın tamanını kullandı. Görev kontroldeki birçok kişi onun kaza yapabileceği konusunda endişelendiler. Apollo’nun mühendisi Milton Silveira görevi devraldı. Silveira’nın testleri, Eagle’ın yüzeye inene ve kalan itici gazı yakana kadar küçük bir değişiklik olduğunu, egzoz gazının roketin içine geri fışkırtıldığını gösterdi.

İnsanlık için küçük bir adım olan bu olay, aslında küçük değildi. Armstrong ay modülünü amortisörleri sıkıştırılmadan oldukça yumuşak bir şekilde yüzeye indirdi. bu yumuşak iniş, Eagle’ın merdiveni ile ay yüzeyi arasında 1 metre fark oluşmasına sebep oldu.

Ay yüzeyinde, Edvin Aldrin de Armstrong’ a katıldığında Eagle’ın kapısının açık kaldığından enin olmaları gerekiyordu, çünkü aracın dışında kapı kolu yoktu.

NASA’nın çalışmaları, ay toprağının yumuşak olduğunu iddia ediyordu, ancak Aldrin ve Armstrong, yüzeyin sert kaya üzerinde pudramsı ince bir toz tabakası olduğunu fark ettiler. Bayrak direğini zeminde 5-10 cm derinliğe zor da olsa saplamayı başardılar, yayın için filme çektiler ve kazayla devrilmemesi için dua ettiler.

Bayrak Sears şirketi tarafından yapıldı, ancak NASA bu bilgiyi onaylamayı reddetti. Çünkü, onlar başka bir şirketin isminin böylesi önemli bir olayda geçmesini istemedi.

Uzay elbisenin iç yüzeyi yani hava sızdırmaz astarı astronotların vücudunu Dünya’dakine benzer basınçta tutmaya yarıyordu. Geminin bilgisayarının ROM (Read Only Memory) çipleri orta yaşlı kadınlar tarafından elle yapıldı. (Vasfiye Özcanbaz)

NASA tarafından HD formatından yayınlanan ‘Ayın fethi’ görüntüleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.