Kategoriler
Yaşam

Sonbahar depresyonu hakkında bilmeniz gerekenler

Gri ve soğuk hava, dikkat edilmezse metabolizmanız kadar psikolojinizi de olumsuz yönde etkiyebiliyor. Özellikle bugünlerde sabahları yataktan kalkmak güçleşiyor, yorgunluk şikayetleri artıyor, kişi kendini daha az enerjik hissediyor ve uyku ihtiyacı artabiliyor.

Mevsimsel depresyondan korunmak için günlük yaşamda yapılması gereken değişiklikler hakkında bilgi veren Memorial Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psikolog Didem Üngör, mevsimsel depresyonda, özellikle sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalması, gün ışığında azalma ve daha uzun süre karanlığa maruz kalmanın etkili olduğuna dikkat çekti.

Karanlık hava psikolojiyi etkiliyor

İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim dönüşlerinin beden sağlığı kadar ruh sağlığını da etkilediğini belirten Üngör, “Mevsimsel depresyon” olarak adlandırılan bu tablo, Eylül– Ekim aylarında kendini göstermeye başladığını ve genelde kış aylarının bitimine kadar devam ettiğini vurguladı.

Mevsimsel depresyona karşı önleminizi alın 

Diğer depresyon tipleri ile benzer belirtiler gösteren mevsimsel depresyon, genel bir hüzün ve üzüntü hali, ağlama krizleri, geleceğe dair umutsuzluk ve olumsuz düşünceler, gerginlik hali, öfke patlamaları, yoğun kaygı hissi, enerjide azalma, yorgunluk, halsizlik, sosyal hayattan kendini geri çekme, önceden zevk alınan aktivite ve ilişkilerden uzaklaşma, uyku problemleri, iştah ve yeme alışkanlığında değişiklikler, konsantrasyon güçlüğü ve performans düşüklüğü ile kendini gösterir. Bu belirtilerden hepsi görülebileceği gibi sadece bazıları da görülebilir.

Hafif, orta ve ağır derecede olabileceğini söyleyen Üngör, hafif derecede belirtilerin kişinin günlük yaşantısını çok etkilemediğini, ağır derecede olan belirtilerin kişinin günlük fonksiyonlarını çok engellediğine dikkat çekti.

Tanı konurken dikkatli olunmalı

Psikolojik değerlendirme, fiziksel muayene ve laboratuvar testlerinin ardından hasta için genel bir sonuç tablosu çıkartılabilir. Mevsimsel depresyon tanısı konulabilmesi için en az 2 yıl üst üste, yılın aynı dönemlerinde bu belirtilerin ortaya çıkması ve hem ruh halindeki hem de davranışlardaki değişiklikleri açıklayacak başka bir nedenin olmaması gerekir. Çevredeki çeşitli stres faktörlerinin ve fiziksel başka bozuklukların olması sonucu ortaya çıkan belirtiler ve şikayetler mevsimsel depresyondan ziyade başka tanıları düşündürebilir.

Depresyonu önleyen 10 öneri 

Kaliteli bir yaşam oluşturmak ve öngörülebilir şekilde yaşamak kişiyi mevsimsel depresyondan korumaktadır. Bunun için;

Gün ışığından mümkün olabildiğince faydalanın. Sabahları erken kalkmak size bu konuda yardımcı olacaktır.
Açık havada yapacağınız aktiviteleri artırın. Tempolu yürüyüşler, koşu ve açık havada yapılan egzersizler faydalıdır.
Uyku düzeninize dikkat edin. Çok geç yatıp, uykunuzu alamadan sabahları erken kalkmayın.
Düzenli, doğal ve sağlıklı beslenin. Ana ve ara öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin.
Su tüketiminize dikkat edin ve suyu artırın.
Gün içerisinde kendiniz için ayırdığınız bir zaman dilimi belirleyin. Keyif aldığınız şeyleri yapmaya çalışın.
Ruhsal olarak kendinizi besleyin.
İlişkilerinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın. Birlikte programlar yaparak iletişimizi de güçlendirebilirsiniz.
Yeni planlar yapın ve hedefler belirleyin. Kısa süreli koyulan hedefler daha kolay ulaşılabilir olacağı için motivasyonunuzu artıracaktır.
Çalıştığınız ortamda ve evinizde anılarınıza yer verin. Tatil fotoğrafları ve küçük detaylar size keyif dolu anlarınızı hatırlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.