Kategoriler
Yaşam

Çanta seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Çanta kullanan herkesin kafasını karıştıran en büyük sorunlardan biri de çantanın seçimi. Sırt çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Özellikle ortaokul ve liseye giden çocuğunuz varsa sırt çantası yerine postacı çantası mı kullansın?

Hangi tür çanta olursa olsun öncelikle ağır olmaması ve doğru şekilde taşınması çok önemli. Çantanın ağırlığı çocuğun kilosunun yüzde 10’unu geçmemeli. Çantaların ağırlıklarından dolayı belin lumbar (alt sırt-bel) bölgesine yük biniyor. Bu nedenle, alınacak çantaların, sırt ve bel destekli olmaları önemlidir, özellikle o bölgelerin sünger kaplı olup, sırtın kendi kavislerine (lumbar-thoracic) destek vermelidir. Bununla beraber, sırt çantasının alt bölgesinin bel çukurluğuna oturtturularak belden bağlanmasıyla önden ve arkadan sırta destek olunmalıdır. Böylelikle çantanın hareket etmesi de engellenmektedir.

Çantalar nasıl taşınmalı?

Tek omuzda taşınan sırt çantaları vücuda tek taraflı yük bindireceğinden ötürü sırt sağlığı açısından çok tehlikeli ve zararlıdır. Okul çağında olan ve ergen çocuklarda sıkça görülmeye başlayan skolyoz (omurga eğriliği) vakaları yanlış kullanılan sırt çantalarıyla da olumsuz şekilde tetiklenmektedir. Aynı zamanda duruş bozukluklarına da neden olmasıyla beraber ileriki yaşlarda bel fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, baş ağrıları gibi rahatsızlıkların doğmasına neden olabilmektedir.

Postacı çantası zararlı mı?

Postacı tarzı çantalar ise; özellikle lise ve üniversite gençleri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu tarz çantalar, vücutları fiziksel ve ruhsal olarak çok büyük bir değişim içinde olan gençlerin aslında “kara belası” diyebilirim. Postacı çantalarının en önemli özelliği, ağırlığı tek bir omuza verirken buradaki kasın ters yönde çekilmesine neden olarak boyun kaslarını sırt çantasına oranla daha şiddetli şekilde zedelemeleri ve ağrıya neden olmalarıdır. Aynı zamanda sırta tek yönden ağırlık verdiği için, bu tarz çantalar omuz dengesinde (omuz uzunluğu) önemli değişikliklere neden olabilmektedir. Son olarak da bu çantaları kullanırken bel destekleri olmadığı için (sırt çantalarındaki gibi belden bağlanması) şiddetli bel ağrılarına ve uzun vadeli kullanımlarında daha önceki yazılarımda bahsettiğim “priformis sendromuna” (piriformis kasının beklenmedik şekilde siyatik sinirlerine baskı yapması sonucu oluşan nöromasküler (kas–sinir) bir durumdur) ve omuz rahatsızlıklarına dahi neden olabilmektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.