Kategoriler
Yaşam

Organik gıdalara da güvenmeyin!

Son yıllarda doğal beslenme trendini yaygınlaşmasıyla daha popüler hale gelen organik gıdaların besleyici ya da sağlıklı olduğu iddiasını araştırmacılar çürüttü.

İngiliz araştırmacılar tarafından son 50 yıldır birbirine bağlı olarak yapılan araştırmaların sonuçlarının yayınlandığı 162 sayfalık raporda, organik gıdalarla diğer yetiştirilme tarzlarının kullanıldığı gıdalar arasında bir fark olmadığı tespit edilerek açıklandı. Raporda tüketicilerin daha sağlıklı olduğuna inandıkları için organik gıdalara boş yere daha fazla para ödedikleri belirtildi. 2007’deki resmi kayıtlara göre dünya genelindeki organik gıda pazarının değeri 48 milyar dolar olduğunu belirten araştırmacılar, bu rakamın günümüze kadar çok fazla artış gösterdiğini sözlerine eklediler.

İngiliz hükümetinin de destek verdiği raporun hazırlanmasında görev alan araştırmacılardan Alan Dangoru “Organik gıdalarla diğer şekillerde üretilen gıdalar arasında çok küçük besleyici farklar var ki bunlar sağlık üzerinde büyük bir etki yaratmıyor, bu nedenle de organik gıdaların daha iyi olduğunu söylemek yanlış olur. Organik gıdaların daha sağlıklı ve besleyici olduığunu gösteren hiç bir veri veya bilimsel delil yok.” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)

“Organik gıdalara da güvenmeyin!” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.