Kategoriler
Yaşam

Vakit bulamamaktan şikayet edenlere tavsiyeler

Koşuşturma ve yoğun iş temposundan kaynaklanan stres, insan sağlığı üzerinde üzerinde olumsuz etki oluşturur. Ancak zamanı nasıl kullanacağını bilenler bu süreci iyi yöneterek sağlığını korumasını bilir.

Siz de bu sıkıntılardan şikayet ediyorsanız işte zamanı nasıl geri kazanacağıınız ve stresinizi yönetmenin 6 sırrı:

SIRAYLA YAPIN

İşlerinizi aynı anda değil, teker teker tamamlayarak stresi azaltabiliriz. Tüm işleri aynı anda yapmaya kalkarsak, kendimizi daha fazla strese sokarız. Stresi yok etmek için, kendi bilgisayarınızda aynı anda çok sayıdaki programı çalıştırın. İşinizi teker teker, en iyi şekilde yapın ve biten işleri de listenizden kaldırın.

DAHA FAZLA DEĞİL, DAHA AZ!

Zamanımızı ve dikkatimizi çalan, zihinsel vampir olan televizyondan, bilgisayar ekranlarından uzak durmayı deneyin. Televizyonu daha az izleyerek ve zamanınızı en az alacak programları seçerek, gün içinde kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

ÖNCELİKLERİNİZ AZALSIN

Tamamlamayı düşündüğünüz 4 işin listesini yapın. Bu liste yanınızda kalsın, tüm işleri tamamlayana kadar da yanınızdan ayırmayın. Birçoğumuz karşı konulamaz isteklerimizi, önceliklerimizi belirleriz. Eğer bu dört önceliğinizi tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız, bunu daha da azaltabilirsiniz.

KARGAŞAYA STRESE DİKKAT!

Hayatımız düzen içinde olunca, kendimizi daha sakin ve stresten uzak hissederiz. Arabamızın anahtarlarını, cüzdanımızı ya da para çantamızı bulamayınca, panik yaparız,sinirleniriz. Aceleniz olduğunda aradığınız bir şeyi bulmak ve zamandan kazanmak için özel eşyalarınız için kişisel bir yer hazırlayın.

DİNLENEREK YENİLENİN

Çoğumuz her seferinde hayatına başka bir aktivite ya da sorumluluk ilave ediyor. Genellikle de bu yeni aktivite için uykumuzdan feragat ediyoruz. Ancak, uykusuzluk da çeşitli bozukluklara ve strese neden oluyor.

POZİTİF DÜŞÜNÜN

Pozitif düşünceler kök salar, çiçeklenir ve hayatımıza renk katan güzellikler oluşturur. Eğer “Yeterli zamanım yok” diye düşünürseniz, hemen arkasından yüksek sesli olarak “Gerekli işleri yapmak için her zaman zamanım var” demelisiniz. Bu düşüncenin vücudunuzdaki her hücre üzerinde rahatlatıcı ve hafifletici etkisi var. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.