Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda diş teli tedavisi kaç yaşında başlamalı?

Diş teli tedavisi minimal düzeyde diş çapraşıklıklarından başlayarak, çene problemleri, çenelerin normalden önde ya da geride olmaları durumu gibi ciddi iskeletsel problemlere kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Yalnızca dişlerin hareketiyle düzelecek problemlerde ideal tedavi yaşının tüm daimi diş kavsinin tamamlandığı 11-12 yaşları olduğunu söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Ortodonti Uzm. Dr. Hatice Kübra Kavaz, çene problemlerinde ise erken müdahalenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Süt Dişlerini Önemseyin

Çapraşıklığın birden fazla nedeni olduğunu, en önemli sebeplerinden birinin de nasıl olsa yerine yenisi gelecek düşüncesiyle süt dişlerini hafife almak olduğunu belirten Kavaz, “Aslında süt diş kavsi düşündüğümüzden çok daha önemli görevlere sahiptir. Süt dişlerinin en temel vazifesi altlarından gelecek daimi dişler için yer tutucu vazifesi yapmaları ve onların yerlerini korumalarıdır. Daimi dişlenme kronolojik bir sırayla gerçekleşir, süt diş dizisine yapılan normal dışı bir müdahale(diş çekimi sonucu yer tutucu yapılmaması, çürük neticesi oluşan madde kaybının onarılmaması) daimi dişlerde karşılaşılacak problemlerin en sık sebebidir” dedi. İskeletsel problemlerin bir kısmının genetiktir, bir kısmının solunum sıkıntısı neticesinde veya ağrılı diş varlığı gibi durumlarda alışkanlık gereği çenelerin farklı konumlandırılması ve bu konumun tedavi edilmeyerek zamanla kalıcı hale gelmesi neticesinde oluştuğunu söyleyen Hatice Kübra Kavaz, bunların tedavi edilmesi gerektiğini açıkladı.

4 yaşından sonra parmak emme, biberon bırakılmalı

Parmak emme alışkanlığında emme eyleminin şiddetinden damak kubbesinin derinleştiğini, ön dişlerde fırlaklık meydana geldiğini, üst çenenin darlaştığını, alt çenenin geriye kaçtığını, ve bu alıkşanlıkların domino taşı misali tüm gelişim mekanizmasını bozduğunun altını çizen Dr. Kavaz, “4 yaşından sonra parmak emme, biberon kullanma gibi kötü alışkanlıkların terk edilmesi gerekmektedir. Özellikle daimi ön dişlerin çıktığı 7-8 yaşlarında bu alışkanlık hala devam ediyorsa üst dişlerin alt dişleri örtmediği, açık kapanış dediğimiz problem oluşur. Ebeveynler çocuklarını sürekli gözlemlemeli ve bu durum görüldüğünde muhakkak uzman hekim yardımı alınmalıdır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.