Kategoriler
Yaşam

Sonbaharın ilaç gibi sebzeleri!

Havaların soğumaya başladığı bu günlerde hastalıklar da büyük küçük herkesi tehdit ediyor. Hastalıklardan korunmak için ellerinizi sık sık yıkamanın yanı sıra yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara da dikkat etmelisiniz.

Hastalıklarla savaşan süper yiyecekler sayesinde sonbaharı ve kışı sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. İşte sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken süper yiyecekler:

Şalgam

Bağışıklık sisteminizi destekleyen A ve C vitaminleri açısından zengindir. Kanın pıhtılaşmasını düzenleyen K vitamini bulunur, kalsiyum ve folat bakımından zengin.

Karalahana

Sonbahar karalahananın mevsimidir. Günlük A, C, ve K vitamini ihtiyacınızı karşılar. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kalbinizi korur ve bazı kanserleri önler. Lif ve magnezyum sindirime iyi gelir.

Pancar

Neredeyse yüzde 90’ı su olan ve lif açısından zengin olan pancar bağırsaklarınızı düzenler. Karbonhidrat içeriği ve glisemik endeksi düşüktür.

Nar

Mevsimi kısa olan narın faydası çoktur. Nar ve nar suyu belirli kanser, Alzheimer’a karşı sizi korur ve kalbe giden kan akışını artırıp kan basıncı ile kolesterol seviyesini dengede tutar. Antioksidanla dolu olan narda biraz lif ve E vitamini var.

Brüksel lahanası

Antioksidan, lif, K ile C vitamini, folat ile dolu olan lahana anti-kanser özelliklere sahip.

Elma

Günde 1 elma doktordan uzak tutar sözü doğrudur. Bağırsakları düzenleyen pektin içeren elma kolesterolü düşürür.

Balkabağı

Sonbahara özgü bir yiyecek olan balkabağında A ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. İyi bir çinko kaynağı olan balkabağı göz, cilt sağlığı için faydalıdır.

Mercanköşk ve biberiye

Anbakteryal ve antifungal özelliğe sahip olan bu şifalı bitkiler az miktarda kullanmalıyız. Antioksidan ve fitokimyasal özellikleri çok yoğun.

Pazı

Karalahananın bir adım gerisinde olan pazı K, A, C ve E vitaminleri, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. İçerisinde az miktarda B vitamini ve çinko bulunur.

Karnabahar

Önerilen Cvitamini ihtiyacının 4 katı fazla C vitamin bulunur. Günlük potasyum ihtiyacınızın yarısını karşılayan karnabahar, lif ve B6 vitamini açısından zengindir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.