Kategoriler
Yaşam

Patlamış mısırın bilmediğiniz faydaları

Kilo aldırdığını düşündüğünüz ve bu nedenle yemekten çekindiğiniz patlamış mısır yağ kullanmadan patlatılınca kilo aldırmayan, kalorisi oldukça az olan bir atıştırmalıktır.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, ıspanaktan bile daha fazla demir içeren patlamış mısır kanserle savaşmaya yardım ederken sizi uzun süre tok tutar ve kilo almanızı engeller. Bunun gibi patlamış mısırın birçok faydası var. İşte yağsız olarak patlattığınız mısırın yararları:

Kalorisi az

Evde yağsız olarak patlattığınız mısırda kalori azdır. Sinemadaki mısırlarda 1,200 kalori ve 60 gram doymuş yağ bulunuyor. En sağlıklı patlamış mısır evde, makinede, yağ eklenmeden havayla patlatılan mısırdır. Kalorisi sadece 30.

Meyve ve sebzelerden daha sağlıklı olabilir

Scranton Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, patlamış mısırın antioksidan grevindeki bitkilerde bulunan polifenoller içerdiğini ve iltihabı azalttığını belirtiyorlar. Meyve ve sebzelerdeki polifenoller içerisindeki yaklaşık yüzde 90 su nedeniyle seyreltilmiş. Fakat patlamış mısırda yüzde 4 su var ve bu nedenle polifenoller daha yoğun bulunuyor. Bir kase patlamış mısırda 300 mg polifenol bulunabiliyor.

Kanserle savaşmaya yardımcı

İçerisindeki polifenoller kanserin gelişip yayılmasını engelliyor. Polifenollerin patlamış mısırda yoğun olması onu meyve ve sebzelerden daha sağlıklı alternatif yapıyor. Kalp hastalıklarını önlemeye yardım ediyor.

Tam tahıllıdır

Patlamış mısırın bir porsiyonu işlenmemiş tam tahıl içeren tek atıştırmalıktır. Günlük tam tahıl ihtiyacınızın neredeyse yüzde 70’ini karşılar.

Kabızlığın iyileşmesine yardım eder

Sindirim sisteminizi kontrol altında tutar ve kabızlığı önler. 2008 yılındaki araştırmada düzenli olarak patlamış mısır tüketenlerin günlük lif alımının yüzde 22 ve günlük tam tahıl alımının yüzde 250 arttığı belirlendi. Küçük atıştırmalığın sindirim sistemi üzerinde büyük bir etkisi var.

Sizi tok tutar

Mükemmel bir diyet atıştırmalığı patlamış mısırdaki lif nedeniyle uzun süre acıkmazsınız. Ancak patlamış mısırınıza tuz ve yağ eklemeyin.

Diyabetik bir dosttur

Lifler vücut tarafınfan parçalanamıyor ve kan şekerinizde ani yükselişe neden olmuyor. Şeker hastaları rahatlıkla patlamış mısır yiyebilir.

Tuz yerine baharat ekleyin

Patlamış mısırınıza tuz ve yağ yerine tarçın, pulbiber, acı sos, köri gibi baharatlar ekleyip daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Ispanaktan daha fazla demir içerir

30 gram patlamış mısır 0,9 mg demir içerirken bir tabak çiğ ıspanakta 0,8 gram demir bulunur. Rakamlar küçük görünebilir ancak yetişkin bir erkeğin günlük 8 mg, kadının ise günlük 18 mg demire ihtiyacı vardır. Adet görmelerinden dolayı kadınlar daha fazla demire ihtiyaç duyar. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.