Kategoriler
Yaşam

Bağışıklığınızı bitki çaylarıyla artırın

Siyah çay sevmeyenlerin vazgeçilmez içeceklerinden olan bitki çayları, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sindirimi kolaylaştırıyor ve uyumaya yardımcı oluyor.

Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla bitki çaylarına olan ilgi artıyor. Uzmanlar da bitki çaylarının bağışıklık sistemini kışa hazırladığını belirtiyor. Bitki çayları türleri üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sağlık açısından göz ardı edilemeyecek faydaları olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, çayların pek çok kronik hastalıktan koruyucu etkileri olduğunu belirtti.

Mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, zencefil ve adaçayı gibi geleneksel bitki çaylarının tercih edildiğini söyleyen Salman, “Özellikle ıhlamur ve zencefilin birlikte tüketilmesi antioksidan desteği açısından daha da güçlü etkiye sahip olacaktır. Zencefilin tadını yumuşatmak için ise bu çayın içine bal karıştırılabilir. Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı, uyumaya yardımcı, kan şekerini ve tansiyonu düzenleyici etkilere de sahip olabiliyor” diye konuştu.

AÇIKTA SATILANI DEĞİL POŞETLİ ÇAY TÜKETİN

Açıkta satılan bitkisel ürünleri yeterince iyi tanımadan tükettiğimizde yarardan çok zararla karşılaşabileceğimizi söyleyen Salman, bu yüzden güvenilir firmalar tarafından üretilen, ambalajlı, poşet çayları tercih etmemiz gerektiğini vurguladı.

Salman ayrıca, ambalajlı poşet çaylarda en doğru bitkilerin en doğru oranda bir araya getirildiğini, depolama koşullarının, gıda güvenliği sistemlerine uygun olduğunu, hammaddelerin üretime geçmeden önce birçok analizden geçirilerek özel olarak formüle edildiğini ve güvenle tüketilebileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.