Kategoriler
Sağlık

Hamilelikte kesinlikle iki kişilik yemeyin

Hamilelik döneminizin sağlıklı bir şekilde geçmesini ve rahat bir doğum yapmak istiyorsanız çok fazla kilo almamanız gerekiyor. Fazla kilolar anne ve bebek için ciddi sağlık riski oluşturabiliyor.

Sağlıklı bir doğum için hamilelik boyunca en fazla 10 kilo alınması gerektiğini belirten Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yasemin Yakut, gebelik takibinde bebeğin ölçümleri ve tetkiklerinin yanı sıra annenin kilo artışının da çok önemli olduğunu söyledi. Daha sağlıklı bebek doğurmak, iyi nesiller yetiştirmek için dengeli ve düzenli beslenmek gerektiğini vurgulayan Yakut, “Bu durum gebenin iki kişilik beslenmesi anlamına gelmez.Genelde annenin ayda 1 kilo alması, 9 ay 9 kilo en fazla 10 kilo ile doğuma gidilmesi planlanır” dedi.

FAZLA KİLO ANNE VE BEBEK İÇİN RİSK DEMEK 

Anne adayının fazla kilo almasının estetik kaygının yanı sıra  bebek ve anne için sorunlar oluşturabileceğini belirten Yakut, “Örneğin annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tansiyon yükselmesi ile seyreden ve gebelik toksemiside denilen preaklampsi gibi durumlar yaşanabilir. Bebeğin aşırı kilolu olması da, doğumda travmaya maruz kalmasına neden olabilir. Sonuçta sağlıklı bir bebek sağlıklı bir gebelik sonucu doğacaktır. İşte gebelikte annenin doğru beslenmesi kendisi kadar bebeği içinde önemlidir” diye konuştu.

Bazı gebelerde ilk 3 ayda gebeliğe bağlı kanda yükselen hormonlardan dolayı bulantı ve kusma olabileceğine dikkat çeken Yakut, bu dönemdeki kilo kaybının bebeği olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Çünkü ilk 3 ayda bebeğin gelişimi için en önemli faktör anne babasından aldığı genetik özelliklerdir.

Bulantı ve kusmaların olduğu ilk 3 ayda azar azar ve sık sık yemek gerekir. Gebe ailesi tarafından yemek yemesi için gereksiz zorlanmamalıdır. Canı ne isterse onu tüketmelidir. Tuzlu sarı leblebi, tuzlu kraker, yağsız peynirli tost, dondurma ve zencefil bulantıyı baskılar. Genelde sıvılar mide bulandırırken sade gazoz, soda iyi gelir.

Gebelikle beraber oluşan şeker hastalığı (Gestasyonel Diyabet) gibi özel durumların dışında gebelikte diyet yapılmadığını vurgulayan Yakut, genel olarak karbonhidrat kısıtlı, protein ağırlıklı beslenmek gerektiğini ve böylece anne kilo almadan bebeğin büyüyeceğini ifade etti.

 

HAMİLELİKTE NE YENMELİ, NELERDEN UZAK DURMALI?

Bebeğin, beyin, kas ve kemik gelişimi için protein içeren besin kaynağı gerekir. Bu gruptaki yiyecekler; et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, kuru baklagiller.

Kemik ve diş gelişimi için kalsiyum, protein, A vitamini içeren süt ve yoğurt grubu tüketmek gerekir.

Gebelikte sıkça görülen kabızlığı gidermek için sebze ve meyve tüketmek gerekir. Vücuda enerji sağlayan karbonhidrat ise tahıl grubu besinlerde alınır. Yağlar ise A ve C vitamini içerir ve yine vücuda enerji verir.

Börek, çörek, tatlı,kremalı pastalardan mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Tatlı ihtiyacında kontrollü olarak sütlü tatlılar ve çikolata tercih edebilir. Ekmek tercihi tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi tahılı bol doyurganlığı yüksek ekmek tercih edilmeldir.

Ara öğünlerede B vitamininden zengin kuruyemiş ve kurutulmuş meyvalar atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Tuzsuz ve kavrulmamış olan yemişler tercih edilmelidir. Karışık değil her seferde tek çeşit yemek daha doğru olacaktır.

Yemek pişirilirken konulan tuz yeterli olmalı ayrıca sofrada tabağa tuz eklememek gerekir.

Gece kalkıp buzdolabına koşan gebelerden olmamak lazım. Hatta akşam 8 den sonra ağır yemek yenmemeli, bu satten sonra açlık hissinde süt, yoğut, az şekerli meyveler ile bastırılmalı, geçiştirilmelidir. Bu arada yoğurdun kaymağı folik asit açısından çok zengindir ve ilk 3 ayda folik asit bebek için olmazsa olmazlar listesindedir ve mutlaka tablet olarakta gebeye destek verilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.