Kategoriler
Sağlık

Hazır çorbalardaki gizli tehlike!

Marketlerde satılan hazır çorbaların tüketiciler için sağlıklı bir seçenek değil. İçerisindeki fazla miktarda tuz yüksek tansiyon, felç riskini artırıyor.

İngiltere’deki “Consensus Action on Salt and Health” (CASH-Tuz ve sağlık konusunda mutabakat hareketi), yaptığı araştırmada 575 çeşit çorbanın yüzde 25’indeki tuz seviyesinin Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nın önerdiği orandan yüksek olduğunu buldular.

Uzmanlar, çok miktarda tuz alımının yüksek tansiyon, felç riskini arttırdığını söylüyor. Aralık ve Şubat ayları arasında, süper marketlerde satılan biz dizi hazır çorbayı test eden CASH, tuzun çorbalarda ne kadar fazla kullanıldığına dikkat çekti.

Yetişkinler için maksimum tuz tüketiminin günde 6 gram olması gerektiği belirten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin hedefi 100 gramlık hazır çorbada ortalama 0,6 gram tuz olmasıdır. CASH Başkanı Professor Graham MacGregor, çorbaları da kapsayan gıda endüstrilerinin büyük çoğunluğunun yavaş yavaş ürettikleri gıdalardan tuzu çıkarmaya başladığını söyledi.

İnsanların tuzun sadece cipslerde, krakerlerde, atıştırmalık gıdalarda ve hazır yemeklerde olduğunu düşündüğünü belirten sözcü Katharine Jenner ise, bu araştırmanın çorba gibi sağlıklı görünen seçeneklerde de yüksek miktarlarda tuz bulunabileceğini gösterdiğini açıkladı.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.