Kategoriler
Yaşam

İşyerinde enerjik olmak için bunları yapmayın!

İşyerinde hemen herkes güne kocaman bir bardak kahveyle başlar, kahvaltıyı atlar, öğlen yemeğinde tıka basa yer ve çekmeceleri abur cuburla doldurur. Ancak bu hatalar vücudumuzu yoruyor, üretkenliğimizi düşürüyor.

Yılın  hareketli dönemlerinde enerjinizi yüksek tutmak için ofiste durmadan bir şeyler atıştırıyor veya kendinizi işe kaptırıp saatlerce hiçbir şey yemiyorsanız bu alışkanlığınızdan kurtulmalısınız.

işte işyerinde enerjik olmak için bırakmanız gereken 8 alışkanlık:

Kesinlikle kahvaltıyı atlamayın

Sabah uyanıp işe gittiğinizde, en son önceki gece akşam yemek yediğiniz için, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak kadar ‘yakıtı’ kalmıyor. Bu nedenle güne yorgun başlamamak için kahvaltı yapın.

Öğleden önce çok kahve içmeyin

John Hopkins Üniversitesi tarafından kafein alan ve almayan gruplar arasında yapılan araştırmaya göre, özellikle sabah fazlaca kahve içenlerin, içmeyenlere göre kendilerini daha az enerjik hissettikleri gözlemlenmiş. Sabah içilen kahve, kalp ritminizin hızlanmasına ve daha asabi olmanıza neden oluyor.

Öğle yemeğinde aşırıya kaçmayın

Kahvaltıyı atlarsanız öğle yemeğinde fazla yersiniz. Bu da enerjinizi sömürür. Yorgunluk, halsizlik, uyku sorunu yaşarsınız.

Fazla şeker ve şekerli gıdalara yüklenmeyin

Şeker içeren içecek ve yiyecekler kan şekerinizin düzenini bozar, bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Üstelik kan şekerinizin düzeni fazlaca bozulursa uyku sorunları yaşarsınız ve bu da kendinizi iş yerinde bitkin hissetmenizi sürekli hale getirir.

Fast food ve abur cuburlardan uzak durun

Çekmecenizdeki yağlı atıştırmalıklardan derhal kurtulun. Bu tür yiyeceklerde bulunan trans yağlar beynin düzenli çalışmasını olumsuz etkileyerek, kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur, yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi baltalar.

Dondurulmuş veya işlenmiş yiyecekleri hayatınızdan çıkarın

Eğer iş yerine dondurulmuş gıdalar götürüp oradaki mikrodalga fırında ısıtarak yiyorsanız ya da patates kızartması, salam sosis gibi ürünlere hayır diyemiyorsanız iş yerinde kendinizi enerjik hissetmeniz zorlaşır. Bu yiyecekler hem daha sık ve kolayca acıkmanıza neden olur hem de kendinizi güçsüz ve bitkin hissedersiniz.

Öğünler arasında uzun aralar vermeyin

Tüm gün iş yerinde enerjinizi sadece kahvaltı ve öğle yemeğiyle koruyamaz, kendinizi sürekli zinde hissedemezsiniz. İhtiyacınız olan glikozu, işlenmiş ve şekerli gıdalar yerine granola barlar, kuru meyveler ve ceviz, badem gibi kuruyemişlerden elde edebilirsiniz. Bu gıdaların enerji verici etkisi uzun sürer, üretkenliğiniz artar.

Su içmeyi unutmayın

Vücuda yeteri kadar su girmediğinde hafıza zayıflığından konsantrasyon eksikliğine kadar pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz. İşyerinde yeterince su içmek için kendinize bir sürahi ya da cam şişe edinin. Böylece su hep gözünüzün önünde durur ve içmeyi unutmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.