Kategoriler
Yaşam

Kilo almadan sigarayı bırakabilirsiniz!

Sigarayı bırakan herkesin kilo aldığına dair iddialar her dönemde olmuştur. Bu iddiaların az da olsa doğruluğu vardır. Fakat siz yediklerinize, yaşam tarzınıza dikkat eder ve düzenli egzersiz yaparsanız kilo alma riskiniz azalır.

Beslenme ve egzersizin yanı sıra yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikler de kilo almadan sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır. İşte bu yöntemler:

Hareket edin

Sigaradaki nikotin metabolizmanızı hızlandırıyor. Bu nedenle sigarayı bıraktığınızda beslenmenize ve egzersize dikkat etmediğiniz takdirde kilo alırsınız. Sigarayı bırakınca düzenli egzersiz metabolizmanızı destekler, kilo almazsınız.

Yiyeceklerin tadını çıkarın

Sigara dilinizin üzerindeki tat alma tomurcuklarını baskılar ve tat almanız zorlaşır. Sigarayı bıraktığınız zaman tat tomurcukları eski haline döner. Yıllardır yediğiniz yiyecekler size daha lezzetli gelir.

Sigarayı taklit edin

Bazı insanlar içmekten çok sigaranın ağızlarında olmamasına dayanamaz. Sigaraya benzer bir şeyi ağzınıza alıp içermiş gibi yapabilirsiniz. Örneğin, kereviz sapı, çubuk tarçın ya da havuç dilimleri sigaraya benzeyen sağlıklı atıştırmalıklardır.

Düşük kalorili atıştırmalıklar tüketin

Eliniz alışkanlıktan dolayı ağzınıza gidiyorsa sigaranın yerine sağlıklı atıştırmalıklar yiyin. Yağsız patlamış mısır hem iştahınızı bastırır hem de kalorisi azdır.

Ellerinizi bir şeyle meşgul edin

Çok fazla bir şey atıştırmak istemiyorsanız ellerinizi oyalayacak bir etkinlik bulun. Bulmaca çözmek, stres topuyla oynamak, oyun kartları karmak, örgü ve dantel gibi farklı şeylerle uğraşabilirsiniz.

Ağzınızı bir şeyle meşgul edin

Sigarayı bıraktığınızda şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. AÇ olmadığınız zamanlar sakız çiğneyerek gereksiz kalori almaktan kaçınmış olursunuz.

Sevdiklerinizle vakit geçirin

Çevrenizdekilerle sigarayı bıraktığınızı paylaşın. Onlardan size destek olmalarını isteyin. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler atıştırmak yerine telefonda arkadaşlarınızla sohbet edin ya da birlikte dışarı çıkıp yürüyüş yapın.

Su için

Sık sık su için.  Açlık hissettiğinizde su bunu bastıracaktır. Ayrıca su nikotinin vücuttan atılmasına yardım eder.

Bir şeye odaklanın

Sigarayı bırakırken kilo almamaya çalışmak için birçok yaşam tarzı değişikliğiyle mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bu dönemde bir miktar kilo almanız normaldir. Siz daha çok sigarayı bırakınca daha sağlıklı olacağınıza odaklanın. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.