Kategoriler
Aktüel

Roma İmparatorluğu’ndan gelen tuz vadisi

Tarihi günümüzden 6 bin yıl öncesine dayanan Salado Vadisi, bugün 2 binden fazla tuz teraslarına ev sahipliği yapıyor. Roma İmparatorluğu’nun himayesine geçen vadide tuz üretim sistemi değiştirilmiş ve aynı tuz üretme sistemi bugüne kadar gelmiş.

İspanya’nın kuzeyinde bulunan Salado Vadisi tuz bakımından oldukça zengin. Fakat arazi yerşekilleri nedeniyle kullanışlı değil. Özellikle düz alan eksikliği, tuzu yerleştirmek ve deniz suyunun buharlaştırmasına imkân sağlayan açık alan bulunmuyor. Bu nedenle kademeli buharlaştırma terasları oluşturmak için büyük yapılar inşa edilmiş. Bunlar taş, odun ve balçıkla oluşturulmuş. Odundan yapılmış kanallar yer çekimi sayesinde kaynaklardan gelen tuzlu suyu teraslara taşıyor.

ROMA İMPARATORLUĞU’NDAN GELEN TUZ ÜRETİM SİSTEMİ

Salado Vadisi’nin tarihi 6000 yıl öncesine dayanıyor. O zamanlar tuz farklı bir süreçle çıkarılıyordu. Tuzlu su geniş, seramik kaplarda toplanıyordu ve altında ateş yakılıp su kaynatılıyordu. Su buharlaşınca da geriye tuz kalıyordu. Roma İmparatorluğu İspanya’nın kuzeyini ele geçirince M.Ö. 1. yüzyılda buharlaştırma sisteminde değişiklik yaptılar. İlk tuz terasları kenarları yükseltilerek balçıktan yapıldı. Sonrakiler ise odundan yapıldı. Salado Vadisi’nde şu an 2000 tane tuz terası bulunuyor.

Tuz üretim mevsimi hava koşullarına bağlı olarak her yıl değişiyor. Genellikle Mayıs ayında başlıyor ve Eylül ayına kadar devam ediyor. Eylül’den sonra uzun geceler buharlaşma sürecini geciktiriyor ve yoğun yağmur damlaları elde edilen tuzun bir miktarını çürütüyor. Yılın geri kalanında tuz işçileri tuz fabrikasında bakım işleriyle uğraşıyorlar. Terasları gelecek sezona hazırlıyorlar. Paketleme işi tüm yıl boyunca devam ediyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.