Kategoriler
Yaşam

8 sağlık efsanesi: Hangisine inanmalısınız?

Annenizin ateşiniz olduğunu anlaması için termometreye ihtiyacı olmaması gibi, büyüklerimiz bazen sağlığımızla ilgili konularda doktorlar kadar bilgili olabiliyor. Fakat, söyledikleri bazen yanlış çıkabiliyor.

Reader’s Digest dergisinde yayınlanan ninelerimizin söylediği kimisi doğru kimisi yanlış 8 sağlık efsanesi:

1. Büyükanne: Zencefil, harap olmuş mide için iyidir.

Bilim: Evet. Zencefilin bulantıyı azalttığına dair kanıtlar bulunuyor.

2. Büyükanne: Yemek yedikten sonra yüzersen, kramp girer ve boğulursunuz.

Bilim: Tam olarak böyle olmadığını belirten bilimadamları, yemek yediğimizde, dolaşım sistemimizdeki kan akışını büyük bir bölümünün sindirim sistemimize hizmet etmeye başladığını söylüyorlar. Bu da kaslarda laktik asit birikimine neden oluyor. Bu nedenle öğlen yemeğinden sonra yüzmenin ani kramplara yol açabileceği belirtiliyor.

3. Büyükanne: Klimalı yerde uyumak sizi üşütebilir.

Bilim: Klimalar, burun ve ağız mukozasını kurutuyor ve partiküller, alerjiye sebep olan bakteriler, virüsler ve mikroplar doğrudan doğruya vücuda giriyor. Virüsler, soğuk bir burunda daha hızlı çoğalıyorlar.

4. Büyükanne: Bal iyileşmeyi hızlandırıyor.

Bilim: Evet. Orta derecedeki yanıkların üzerine sürüldüğünde yanık bölge daha hızlı iyileşiyor. Çünkü, bal doku gelişimini destekleyen antibakteriyal ve nemli bir bölge oluşturuyor.

5. Büyükanne: Yanıkların üzerine yağ sürün.

Bilim: Hayır. Yağın faydalı olduğu konusunda herhangi kanıt bulunmuyor.

6. Büyükanne: Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkarsanız, soğukalgınlığına yakalanırsınız.

Bilim: Belki. Bazı araştırmalar, yaş saçın burundaki kan damarlarını sıkarak soğuk algınlığı virüslerinin ele geçirmesine yardımcı olduğunu ve beyaz kan hücrelerinin virüslere ulaşıp onlarla savaşmasını zorlaştırdığını gösteriyor.

7. Büyükanne: Günde bir elma, sizi doktordan uzak tutar.

Bilim: Elmanın kabukları önemli bir antioksidan olan iyi bir kuersetin kaynağıdır. Araştırmalar, bu antioksidanın kan basıncını düşürmeye, astım ve alerjiyle savaşmaya, kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

8. Büyükanne: Çikolata sivilce yapar.

Bilim: Kesin değil. Çikolata barları aknelerin alevlenmesini tetikleyebilir, öyleyse suçlu olan muhtemelen şeker, süt ve yapışkan dolgulardır, kakao değildir. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.