Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı yemek pişirme teknikleri

Sağlıklı yemek pişirmenin yolu iyi bir aşçı olmaktan ya da pahalı yemek pişirme malzemeleri almaktan geçmiyor. En sevdiğiniz yemekleri pişirirken, aşırı yağ ve tuz eklemeden yiyeceklerin besin değerini korumalısınız.

Sağlıklı pişirme teknikleri kullanarak, yağ ve kalorilerinizden kurtulabilirsiniz. Kızartma yaptığınızda kullandığınız her yemek kaşığı (14 g) yağ sayesinde vücudunuza 14 gram yağ ve 100’den fazla kalori yüklemiş oluyorsunuz. Sağlıklı bir yetişkin günde 70 gramdan fazla yağ tüketmemeli. Ancak kavurarak pişirme ise sadece ilave edilen yağı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda yiyeceğin içindeki yağın da dışarı sızmasına neden olur.

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, işte sağlıklı yemek pişirmenin yöntemleri:

Fırında pişirmek

Ekmek ve tatlıların yanında, deniz ürünlerini, yağsız et, sebze ve meyveleri de fırında pişirebilirsiniz. Fırınlamak için, yemeğinizi tepsiye ya da sahana koyun. Yemeklerinizi üstü kapalı ya da açık olarak pişirebilirsiniz. Fırınlamak, genellikle yemeğinize yağ eklemenizi gerektirmez.

Kavurmak

Eti ya da sebzeyi kapalı kap içinde az suyla, ara ara su ya da et suyu ilave ederek ağır ateşte pişirmek anlamına geliyor. Bazı tariflerde, yemek pişirmede kullanılan sıvı, lezzetli ve besin değeri yüksek sosu oluşturmak için sonradan kullanılabiliyor.

Izgara yapmak

Izgara yaparken yiyecek doğrudan ateşe maruz kalıyor. Açık havada ızgara yapmak için, yemeği odun kömürlerinin bulunduğu yatağın üstündeki ızgara kafesinin üzerine yerleştirin. Eğer, içerde pişirmek için ızgaranız varsa, ızgaranın üreticisinin talimatlarına uyun. Doğranmış sebze gibi daha küçük yiyeceklerin odun kömürünün içine kaymasını önlemek için sapı uzun sepet kullanın. Bu yöntem, yiyecekteki yağların dışarı çıkmasını sağlıyor.

Yemeği suda pişirmek

Yemeği suda pişirmek için, yiyecekleri kısık ateşte su ya da et suyu içinde yavaş yavaş kaynatıyorsunuz. Pişme süresince yiyeceğin şekli korunuyor. Ocak üstünde suda pişirme yapmak için, yemeğin şeklinin ve büyüklüğünün değişmemesi amacıyla kapaklı bir tencere seçin ve minimum miktarda su kullanın.

Fırında kızartmak

Fırında pişirmek gibidir, ancak bu yöntemde yemeğin pişmesi için fırının kuru sıcaklığı kullanılıyor. Daha yüksek sıcaklık gerekiyor. Fırın sacında ya da kızartma tenceresinde pişirebilirsiniz. Tavuk eti, deniz ürünleri ve et için, kızartma tenceresinin için bir kafes yerleştirin, böylece yiyeceğin içindeki yağ pişme süresince dışarı çıkacaktır. Bazı durumlarda, yemeğin üstünün kurumaması için yiyeceği yağlamanız gerekebilir.

Sote yapmak

Sote yaparak küçük ve ince yiyecek parçalarını hızlı bir şekilde pişirebilirsiniz. İyi kalitede yapışmaz tava seçerseniz, yemeğinizi yağ kullanmadan pişirebilirsiniz. Tarife bağlı olarak, az tuzlu et suyu ile yağ yerine su kullanın.

Buharda pişirme

En kolay yemek pişirme tekniklerinden biri, yavaş yavaş kaynayan suyun üzerine yerleştirilen tel sepet üzerinde yemeklerin pişirilmesidir. Eğer su yerine et suyu kullanır veya suya çeşni atarsanız, yemeğin daha lezzetli olmasını sağlarsınız.

Kızgın yağda çevire çevire çabucak pişirmek

Geleneksel Asya yönteminde, küçük ve aynı boydaki yiyecek dilimlerini büyük bir yapışmaz tavada ya da kızartma tenceresinde çevirerek çabucak pişirebilirsiniz. Bu yöntemde sadece çok az miktarda yağ kullanmak gerekiyor.

Baharatlar ya da şifalı bitkiler kullanma

Baharat ya da şifalı bitkiler kullanarak yemek oluşturma, yemeğe tuz ya da yağ eklemeden yemeklere lezzet, aroma ve renk eklemenin en iyi yollarından biridir. Solgun olmayan canlı görünen şifalı bitkileri seçin ve bunları yemeğin pişmesine yakın ekleyin. Yemeğe daha erken eklemek isterseniz kurutulmuş bitkiler kullanın. (Vasfiye Özcanbaz)

“Sağlıklı yemek pişirme teknikleri” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.