Kategoriler
galeri Otomobil

Acura’dan geleceğin kokpiti

Japon otomotiv devi Honda’nın lüks markası Acura, fiziksel tuşların bulunmadığı geleceğin kokpitini Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Çok değil, yakın zamana kadar kullandığımız otomobillerin kokpitinde neredeyse boydan boya yayılmış kontrol düğmeleri bulunuyordu. Bu durumun tarihe karışmak üzere olduğunu daha önceden duyurmuştuk. İşte geleceğin otomobillerini bekleyenler için iyi ancak yüksek teknolojiyle barışık olmayan kişiler için ise bir o kadar kötü bir sayılabilecek haber sonunda geldi.

FİZİKSEL BUTON YOK

Acura’nın bu yılın başında Detroit’te duyurduğu geleceğin kokpiti ‘Precision Cockpit’inin ‘ete kemiğe bürünmüş hali’ ortaya çıktı.  Biri sürücünün önünde, diğeri ise orta konsolun üst kısmında konumlu iki adet 12,3 inç’lik dijital ekran, konsolun tam ortasındaki büyük buton ve ’touch pad’ vasıtasıyla kumanda edilebiliyor. Zaten direksiyon üzerindeki butonları saymazsak, bir kaç yıl içerisince üretilecek Acura marka otomobillerde başka da fiziksel buton bulunmayacak.

3D MOTOR DESTEĞİ

Android tabanlı işletim sisteminde araç bilgilerinin yanı sıra, tehlike durumlarında karmaşık sensör dizisinden gelecek uyarı ve 3D görüntüler sürücünün önünde konumlu ekranda görüntülenirken, diğer ekranda ise multimedya ve navigasyon bilgileri yer alacak. Yapay zeka vasıtasıyla sistem, yakın gelecekte yollara çıkacak otonom otomobillerin diğer araçlarla iletişim kurarak alternatif rotalar çizebilmesine yardımcı olabilecek. (Aydın Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.