Kategoriler
Yaşam

Cilt sağlığınız için bunları yiyin!

Yediğiniz yiyecekleri doğru seçerek hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Tüketilen besinler cilde uygulanan kremlerden çok daha etkili. Doğru ve sağlıklı beslenerek genç ve parlak bir cilde sahip olabilir ve cildinizi kırışıklıklara karşı koruyabilirsiniz.

Sebze, meyve, balık ve süt gibi çeşitli gıdalarla cildinizi koruyabileceğinizi söyleyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, güzel bir cilt için beslenme önerilerinde bulunuyor.

Yumurta

İçeriğindeki Biotin ve B12 vitaminleri sayesinde

Ceviz

Omega 3 yağ asidi içerir. Cildin elastikiyetini sağlar.

Turuncu renkli meyve ve sebzeler 

Havuç, kuru kayısı, balkabağı, hurma gibi besinler, yüksek A vitamini içerikleri ile cilt dostu besinlerdir. Cildi ultraviyole ışınlarına karşı korur. Ayrıca kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için cildinizi kırıştırmaya sebep olacak serbest radikallerle de savaşır

Kırmızı et

Çinko ve demir içeriğinden dolayı cilt sağlığını korumada ve geliştirmede etkilidir. Haftanın 2 günü kırmızı et tüketmeye özen gösterin.

Süt ve süt ürünleri

Başta çinko olmak üzere zengin mineral içeriği sebebiyle sağlıklı cilt üzerinde etkilidir. Her gün ortalama 2-4 porsiyon süt ve ürünleri(yoğurt,ayran,cacık,kefir) tüketmeyi ihmal etmeyin.

Balık

Ton balığı ve balığı başta olmak üzere omega 3 içeriğinden dolayı haftanın 3 günü mevsim balığı tüketmeye özen gösterin. Omega 3 yağ asitleri, cildin nemlenmesine katkı sağlar.

Mor renkli meyveler

Dut, Böğürtlen, ahududu, Yaban Mersini gibi meyvelerdir. Cilt dokusunu besleyen kılcal damarları koruyan ve kuvvetlendiren flavonoid dut-böğürtlen tipi meyvelerde bol miktarda bulunur. Kan dolaşımına faydalı olan bu meyveler cildinizin geç yaşlanmasını sağlar; cildi oluşabilecek kırışıklara karşı korur.

Kefir

Probiyotik özellikli kefirde cilt dostu bakteriler bulunmaktadır. Cildi hem iç hem de dış yönden düzenler ve onarır.

Zeytinyağı

Omega-9 kaynağı olan zeytinyağı cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilidir. Özellikle yaşa bağlı cilt kırışıklığından korunmada etkilidir.

Su

Cildin nem dengesinde büyük rol oynar. Sağlıklı bir cilt için her gün ortalama 2 litre su için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.