Kategoriler
Sağlık

Soğuk algınlığı ve griple ilgili 10 efsane

Ellerinizi sık sık yıkıyor ve C vitamini alıyorsunuz, fakat halen grip ya da soğuk algınlığına yakalanıyorsanız yalnız değilsiniz. Bu hastalıklardan kaçınmak için gerçekleri bilmeniz gerekiyor. Grip ve soğuk algınlığı virüsler nedeniyle oluşuyor, soğukta dışarıda kaldığınız için değil.

İşte daha sağlıklı bir kış geçirmeniz için dinlememeniz gereken efsaneler:

Soğuk algınlığı gribe döner: Yanlış. Grip ve soğuk algınlığının ikisi de solunum yolu hastalığıdır. Fakat farklı virüsler hastalığa neden olur. Grip ateş, vücut ağrıları, aşırı yorgunluk ve kuru öksürük gibi soğuk algınlığından daha ciddi belirtilere yol açar. Soğuk algınlığı ise akan ya da tıkanmış burundur. Soğuk algınlığı hastaneye yatmanıza neden olmaz.

Grip ciddi değildir: Gerçekten bu doğru değildir. Dünya nüfusunun her yıl önemli bir kısmı gribe yakalanıyor ve kış boyunca yüzlerce çocuk gribe bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Astım, kalp hastası ya da 65 yaş üzeri insanlarda ölüm riski daha fazla, çünkü bu kişilerde bağışıklık sistemi yeterince güçlü değil.

Ateşlenince yemek yenmez: Aslında bu yanlış. Ateş vücudun soğuk algınlığı ya da grip gibi bir virüsü temizlemeye çalıştığı durumlarda vücudun verdiği normal bir tepkidir. Ateşin yiyecekle bir ilgisi yok. Bunun yerine kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymak için daha fazla sıvı tüketin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ise normal kalori alımına devam edin.

Sıcak veya soğuk hava sizi hasta eder: Bunun ikisi de grip ya da soğuk algınlığına neden olmaz çünkü bunların nedeni virüslerdir. Nemli hava nefes almanıza yardım eder. Grip ya da soğuk algınlığı durumunda ılık bir duş alın, saunaya girin ya da havayı nemlendiren cihazlardan kullanın.

Saçlarınız yaşken dışarı çıkmayın: Büyüklerin söylediği bu efsane hakkında bilimsel bir kanıt yoktur. İnsanlar grip ve soğuk algınlığına yakalandıklarında yani sonbahar ve kış aylarında sıcaklıklar azalır. Fakat saçınızın yaş olmasının enfeksiyon gelişmesiyle bir bağlantısı yoktur.

Grip aşısı hasta eder: Bu yanlış. Bu söylenti gripten daha hızlı yayılıyor. Doktorlar yıllardır grip aşısının grip yapmadığını söylüyorlar. Aşının en yaygın yan etkileri aşı yerinde ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve şişmedir. Bazı insanlarda hafif ateş, baş ve kas ağrısı görülebiliyor. Fakat aşı grip yapmıyor.

Hastaysanız süt ürünlerinden uzak durun: Astım gibi kronik solunum yolları hastalığınız varsa süt ürünlerinin balgamı yoğunlaştırdığını duymuşsunuzdur. Alerji ya da laktoz intoleransınız yoksa bu doğru değil. Süt ürünleriyle balgam arasında bilimsel bir bağ bulunmuyor.

Grip aşısı olursanız bağışıklık kazanırsınız: Bu doğru değil. Genel olarak grip aşısı H1N1, H3N2 ve influenza B virüslerine karşı sizi korur. Ayrıca aşı sadece o mevsimde bulunan grip virüslerinin yüzde 70 ile 80’ini kapsıyor. Grip aşısı olmak, gribe yakalanmayacağınız anlamına gelmiyor.

Egzersiz yapmamalısınız: Aktif omak soğuk algınlığını uzakta tutarsınız. Egzersiz gripten uzak kalmanıza yardım eder. Gripseniz sizi iyileştirmez. Egzersiz yaparken kendinizi çok fazla yormayın.

Ellerinizle ağzınızı kapatın: Lütfen bunu yapmayın. Elleriniz ile başka insanlara kolayca enfeksiyon bulaştırabilirsiniz. Elinize öksürdükten sonra birisiyle tokalaşır veya kapı kolunu tutarsanız başkalarına da hastalık bulaşır. Bunun yerine kolunuza öksürmeye çalışın. Elinize hapşurup öksürürseniz hemen ellerinizi yıkayın.(Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.