Kategoriler
galeri Otomobil

Dünyanın en hızlı elektrikli süper otomobili Çin’den çıktı

Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri. En ünlü markalar bu önemli pazar için özel modeller geliştirirken, otomobil kopyalamayla ilgili kötü bir şöhreti bulunan Çinli firmalar da boş durmuyor.

Ancak bu sefer durum farklı, Nio adıyla kurulan şirket tarafından geliştirilen elektrikli süper otomobil tasarımı ve performansıyla ezberleri bozacak gibi görünüyor. EP9 olarak adlandırılan Çin’in yeni süper otomobili tamamen elektrik gücüyle çalışıyor.

1.360 HP GÜÇ ÜRETİYOR

Tekerleklere bağlı 4 adet elektrikli motor tarafından üretilen toplam 1.360 HP güce sahip olan EP9, 0-100 kilometre hızlanmasını 2.7 saniyede tamamlıyor. Süper otomobil 0-200 kilometre hızlanmasını ise 7.1 saniyede tamamlayarak 312 km/s’lik maksimum hızına kısa sürede ulaşabiliyor.

SADECE PORSCHE 918’İN GERİSİNDE KALDI

Üstelik bu rakamlar sadece kağıt üzerinde kalmadı. Çinli EV9, bir çok otomobilin performans testlerinin gerçekleştirdiği Almanya’daki ünlü Nürburgring pistini 7 dakika 5 saniye tamamlamayı başardı. Süper otomobil, bu pist performansıyla Porsche 918 Spyder’ın sadece bir kaç saniye gerisinde kalırken, Lexus LFA, Nissan GT-R Nismo ve Dodge Viper ACR gibi modellerden daha hızlı olduğunu kanıtladı.

MENZİLİ 425 KİLOMETRE

EV9’un yüksek performansını güçlü elektrikli motorlarına motorlarına olduğu kadar, olağanüstü aerodinamik tasarımı ve hafif karbon fiber gövdesine sahip. Emsallerinden yaklaşık 200 kilogram daha hafif olan EV9’un ağırlığı toplam 1.735 kilogram. Aküleri sadece 45 dakikada tamamen dolan süper otomobilin menzili ise 425 kilometre. Bu rakam aracın performansına göre günümüz şartlarında makul olarak değerlendirilebilir.

FİYAT ETİKETİ EL YAKIYOR!

Nio firması tarafından sadece 6 adet üretilecek süper otomobil 1.2 milyon dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak. Çinli firma bu araçtan elde edilecek geliri ve edindiği tecrübesini ise önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi planladığı daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller geliştirmekte kullanacak. (Aydın Özcanbaz)

“Dünyanın en hızlı elektrikli süper otomobili Çin’den çıktı” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.