Kategoriler
Aktüel

Doğal süngerlerin güzelliği büyülüyor!

Bugün kullandığımız süngerlerin çoğu sentetik, fakat eski günlerde süngerler deniz tabanından toplanıyordu. En kalite deniz süngerlerinin bazıları güneydoğu Akdeniz’in ılık sularında bulunuyor. Peki bu süngerlerin nasıl toplandığını biliyor musunuz?

Eski Yunanlılar bu hayvanların ve temizlik, ovalamadaki ve kişisel hijyen konusundaki faydasını biliyordu. Sünger ayrıca su filtrelemede ve başlıkların içini doldurmada kullanılıyordu. Tüm Yunan sünger endüstrisi, Ege Denizi’ndeki On İki Ada olarak isimlendirilen sıra adalarda konumlanmıştır.

Sünger dalışının tarihi

Yüzyıllardır, genç erkekler ve onların babaları, dedeleri sünger dalışı yaparak yaşamlarını kazanmışlar. Geleneksel olarak sünger dalış giysisi ve herhangi bir ekipman olmadan yapılan serbest dalışlarla çıkarılır. Sünger dalgıçları bir kez nefes alarak deniz tabanına dalar ve 15 kiloya ulaşabilen süngeri alarak yukarı çıkarlardı. Ağır kayalar çıplak vücutlarını sürterdi. Sünger dalış alanları dairesel cam borular ile çevrelenip yukarıda bekleyen bir ekip tarafından doğrulanırdı. Dalgıç deniz tabanına ulaşınca kesebildiği kadar sünger keser ve örgü filesine koyardı. Deneyimli bir dalgıç 30 metre derinliğe dalabilir ve 3-5 dakika suyun altında kalabilirdi.

Artık nasıl toplanıyor?

19. yüzyılın ortasında, sünger dalışı dalış giysilerinin icadıyla değişti. Artık sünger dalgıçları lastik dalgıç giysileri giyiyor ve su altında hava hortumuyla nefes alıyorlar. Bu şekilde dalgıçlar daha derinlere inip daha uzun süre su altına kalıyor ve böylece daha fazla sünger topluyorlar.

Sünger müzesini biliyor musunuz?

Bugün Yunanistan’ın Kilimli adasında modern dalış donanımlarına sahip sünger dalışı görebilirsiniz. Kilimli’nin başkenti Pothia’da doğal süngerlerin kesilip satıldığı birçok dükkân var. Ayrıca bazı eski dalış giysilerini ve sünger dalışındaki diğer görüntüleri görebileceğiniz bir müze bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.