Kategoriler
Blog Otomobil

Otomotiv devleri uzun şarj süresi sorununa el attı

Elektrikli otomobillerin önündeki en büyük engeller tek şarjla ancak şehir için kullanıma yetecek kadar bir menzil ve uzun saatler alan bir akü şarj süresiydi.

Tesla, 1 saat 15 dakikada tam kapasite dolan bataryalarıyla 400 kilometrelik menzile ulaşarak elektrikli otomobilde adeta bir devrim niteliği taşıyan bir gelişmeye imza atmıştı. Avrupa’nın ve dünyanın otomotiv devleri bu süreyi daha azaltmak için ellerini taşın altına koymaya karar verdi.

Avrupa’da ultra hızlı şarj inşa etmek için güçlerini birleştiren BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen Group 350 kilowatt’lık şarj değeri sunan istasyonlar kuracak. Tesla’nın mevcut kullandığı 145 KW’lık Supercharger teknolojisi 20 dakika içinde bataryaların yüzde 50’sini doldurabilirken bataryaların tamamının dolması ise 75 dakikayı buluyor. Yapılan duyuruda toplam şarj süresiyle ilgili bir detay vermezken yeni geliştirilen sistem ile bu sürenin Tesla’ya göre iki katından daha fazla bir süre kısalabilecek.

RAKİPLERİ DE YARARLANACAK

Ortak girişim Avrupa kıtasında ilk başta 400 şarj istasyonuyla başlayacak, stratejik olarak büyük otoyollarda ve karayollarında uzun mesafelerde yerleştirilecek. Şirketler 2020 yılına kadar binlerce bölgeye elektrikli şarj istasyonu açmayı umuyor.

Yeni istasyonlar, sistemi geliştiren markaların haricinde tüm araçlara hizmet verirken, Chevrolet Bolt ve Tesla Model 3 gibi rakipleri de daha hızlı şarj imkanından yararlanabilecek.

İÇTEN YANMALI MOTORLAR NE OLACAK?

Son zamanlarda bazı Avrupa ülkelerinden gelen içten yanmalı motorların satışının yasaklanacağı açıklamalarının otomotiv devlerini bu kararı almadaki etkenlerden biri olabilir. Ama ortada bir gerçek var ki yakın bir gelecekte bir çok ülkede içten yanmalı otomobiller tarihe karışacak.(Aydın Özcanbaz)

“Otomotiv devleri uzun şarj süresi sorununa el attı” için 72 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.