Kategoriler
Teknoloji

Bu yapraklar elektrik üretecek

Evlerinizi ve bahçelerinizi kaplayan yapraklar sayesinde kendi elektriğinizi üretebileceksiniz. Çünkü, bilim adamları elektrik üreten yapay yaprak geliştirdi.

Science Daily gazetesinde yer alan habere göre, North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, elektrik üretmek için güneş pilleri gibi çalışan su ve jel bazlı yapay yapraklar geliştirdi. Esnek ve yaprak görünümlü olan bu cihazlar, karbon malzemelerle kaplanmış elektrotlar ve ışığa duyarlı moleküllerin bulunduğu su bazlı jelden yapıldı.

Araştırmacılar, yapay yaprakların bünyesindeki ışığa duyarlı sentetik moleküllerin güneş ışınlarına maruz kaldıkça elektrik ürettiği belirlediler. Ayrıca, yapılan bu deneyler bitkileri taklit edebilen güneş hücreleri oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi. Cihazların verimliliğini artırmak için uğraşan araştırmacılar, yapay güneş hücrelerinin gerçek yapraklara benzemesi için çalışmalara devam ediyor.

Gelecekte elektrik üreten bu yapay yapraklarla çatıların kaplanabileceğini ifade eden araştırmacılar, bu yaprakların piyasada bulunan silikon bazlı güneş hücrelerinden daha çevreci ve maliyetinin daha ucuz olacağını umuyor. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.