Kategoriler
Yaşam

Sızma zeytinyağı mı yoksa normal zeytinyağı mı?

Doymamış tekli yağ içeren ve sağlıklı bir seçenek olan zeytinyağı, kanınızdaki toplam ve kötü kolesterol seviyenizi düşürerek kalp hastalığı riskinizi azalttığını artık herkes biliyor. Peki sızma zeytinyağı kalbinizi normal zeytinyağı kadar iyi koruyor mu?

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, tereyağı, hayvansal yağlar ile tropikal ve kısmen hidrojene yağlar gibi doymuş ve trans yağların toplam ve kötü kolesterolünüzü artırarak kalp hastalığına yakalanma riskinizi de artırdığını belirten uzmanlar, zeytinyağının ise tam tersi etki yaparak kalp sağlığınızı koruduğunu ifade ettiler.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre, günde yaklaşık 2 yemek kaşığı (23 gram) zeytinyağı tüketmek kalp hastalığı riskinizi azaltabiliyor. Bunun yanında beslenmenizde doymuş yağ yerine zeytinyağı kullanırsanız daha fazla yarar görebilirsiniz.

Zeytinyağlarının tüm türleri tekli doymamış yağ içeriyor. Fakat, natürel ve sızma zeytinyağı en az işlem görmüş yağlardır. Bu yağlar, yüksek düzeyde polifenol (kalp sağlığınızı destekleyen güçlü bir antioksidan) içerdiği için daha fazla kalp dostudur. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.