Kategoriler
Sağlık

Kış alerjisiyle savaşmanın en iyi yolları

Burnunuz sürekli tıkalıysa, gözleriniz kaşınıyorsa ve kafanızın patlayacağını hissediyorsanız kış alerjisine yakalanmış olabilirsiniz. Yaz aylarında alerji sorunu yaşamayan birçok insan kışın ise alerji belirtileri gösterebilir.

Kış boyunca kapalı ortamlarda yaz aylarına göre çok fazla küf, toz maytı ve evcil hayvan kepeklerine maruz kalırsınız. Yılın en soğuk aylarında zamanımızı daha çok ev, işyeri ve alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda geçiririz. Ancak kış alerjisinden kaçınmak dışarıda dolaşıp soğuğa meydan okumak anlamına da gelmiyor.

İşte kışın evinizde sıcak sıcak oturup öksürük ve hapşırıktan uzak durmanın yolları:

Yatak odanızın hijyenini artırın

Yatak odanız toz maytlarının saklandığı bir numaralı yerdir. Bu nedenle toz maytlarından etkilenmeyen yatak, çarşaf, yastık kılıfı alın. Kılıflarınızı sıklıkla yıkayın ve yastıklarınızı da havalandırın. Yastık çarşafları ve nevresimlerinizi yüksek ısıda yıkayıp kurutun.

Doğru nem dengesini sağlayın

Evinizdeki kuru havayı teneffüs etmek alerjinizin daha kötüleşmesine neden olur. Burun yollarını kurutur, kaşındırır ve iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle evinizdeki havayı nemlendirin. Nem seviyesini yüzde 35-45 arasında olmasını sağlayın.

Tuzlu su spreyi kullanın

Burun yollarınızı nemlendirmek için özellikle yatmadan önce tuzlu su spreyi kullanın. Böylece burnunuzdaki alerjenlerden kurtulursunuz ve uyurken onlar burnunuza yapışıp kalmaz. Rahat bir uyku çekersiniz.

Evi daha fazla süpürün

Ev için en ideal olanı odalarızda halı bulundurmamaktır. Fakat halıdan vazgeçemiyorsanız halınızı daha fazla süpürmelisiniz. Böylece halınızın üzerindeki ölü deri kalıntıları ve toz maytlarıyla birlikte yaşamak zorunda kalmazsınız.

Böcekleri engelleyin

Evinizde hamam böcekleri varsa ve bunların evinize girişini engelleyin. Bunlar, özellikle bazı alerjik bünyelerde astım belirtilerine neden olabilir.

Filtreleyin

Alerjenleri evinizin havasından uzak tutmak için yüksek etkili bir filtresi kullanın. Böylece evinizde rahatça nefes alıp verebilirsiniz. Evinizdeki ve ofisinizdeki ısıtma-soğutma sisteminde mutlaka HEPA filtresi olmasına önem gösterin.

Kedinizin, köpeğinizin tüylerini temizleyin

Evinizde köpeğiniz varsa sık sık banyo yaptırın ve tüylerini fırçalayın. Böylece içerde fazla zaman geçirdiğinde kepeklerden uzak durursunuz. Kendiniz de sık sık banyo yapın, kepeklerden kurtulun. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.