Kategoriler
Sağlık

Çocuklarınıza hangi vitamini vermelisiniz

Uzmanlar, multi vitaminlerin çocuklar için gerekli olduğu konusunda maalesef aynı fikirde değil. Bu durumda, anneler çocuklarına vitamin vermeli mi, vermemeli mi?

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, birçok küçük çocuk yemek seçmesine rağmen bu çocuklarda besin eksikliği olduğu anlamına gelmiyor. Çocukların en sık tükettiği gıdaların ( kahvaltılık gevrek, süt ve portakal suyu) D vitamini ve kalsiyum gibi birçok önemli besin öğesiyle güçlendirildiğini söyleyen uzmanlar, bu nedenle çocukların çok fazla vitamin ve minerale ihtiyacı kalmadığını ve hatta çocukların düşündüğünüzden çok fazla vitamin ve mineral alabileceğini belirttiler.

MULTİVİTAMİNLER BU ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN

Çocuğunuza vitamin verip vermeme konusunda kararsızsanız doktorunuza danışın. Bir multivitamin şu gruptaki çocuklar için uygun olabilir:

– Yeme sorunu olanlar,

– Büyüme eksikliği olanlar,

– Düzenli ya da dengeli yemek yemeyenler,

– Yeterli D vitamini veya güneş ışığı alamayanlar,

– Kronik hastalığı ya da gıda alerjisi olanlar,

– Sıkı vejetaryen diyeti gibi sınırlayıcı diyet yapmak zorunda kalanlar.

Ancak, çocuğunuzun kullandığı bazı ilaçların belirli vitamin ve minerallerle etkileşime girebilir ya da vitamin ve minerallerin fazlası zehirli olabilir. Bu nedenle çocuklarınıza multivitamin verirken,

– Multivitaminlerin çocukların yaş grubuna uygun olduğundan emin olun,

– Çocukların tüm vitamin ve mineral ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayabilen bir multivitamin seçin.

– Multivitaminleri çocuklarınızın ulaşamayacağı yüksek ve kapalı dolaplara saklayın,

– Multivitaminleri gıdaların yerine kullanmayın, çocuklarınızı sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar ile besleyin. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.