Kategoriler
Yaşam

B3 vitamini, kolesterolü düşürmeye yardımcı

Bilim adamları, kolesterolü kontrol altında tutmanın en iyi ve ucuz yollarından birinin niyasin yani B3 vitamini olduğunu belirtti.

Newkerala.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre, nikotonik asid ya da B3 vitamini olarak bilinen niyasin, trigliserid ve yağ asitleri seviyesini azaltarak, iyi kolesterolü destekleyerek kolesterolle savaşmada en etkili silah olarak görülüyor.

Ancak niyasinin büyük bir yan etkisi var, bu nedenle hastalar niyasinden kaçıyor. Çünkü B3 vitamini huzursuzluğa, kontrol edilemeyen şiddetli kabarıklığa, kanın yüze ve diğer cilt yüzeyine doğru hücumuna neden oluyor.

Bu çalışmanın niyasin temelli tedavilerin yeniden revaç bulmasına öncülük edebileceği belirtildi. Duke Üniversitesi Medikal Merkez’den dermatolog Robert Walters, “Bu sadece kolesterol tedavisinde öncü olmayacak, aynı zamanda bazı alerjik reaksiyon çeşitlerinden kaynaklanan kabarmalar için yeni bir tedavi anlamına gelebilecek” dedi.

B3 VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA VAR

Tavuk: 100 gram tavuk eti  13.7 mg B3 vitamini içerir.

Hindi: 100 gram hindi eti 6.8 mg.

Sığır Eti: 100 gram sığır etinde 4.8 mg.

Kuşkonmaz: 100 gram haşlanmış kuşkonmaz günlük B3 vitamini ihtiyacının %5’ini karşılar.

Somon Balığı: 100 gram somon balığı 10.1 mg B3 vitamini içerirek günlük B3 vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.

Diğerleri: Brüksel lahanası, Yeşil bezelye, Yeşil fasulye, Tatlı patates, Yer fıstığı, Karnabahar, Patlıcan, Ispanak, Brokoli, Karides, Domates, Mısır, Havuç, Kavun, Biber, Pazı. (Vasfiye Özcanbaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.